| brokxy a întrebat:

Am dreptul sa trec pe CV că nu am mai lucrat? Nu mai pot. Nu mă acceptă nicăieri. Înainte lucram la fast food si as vrea să schimb. Plus angajatorii se uita urat la mine cand zic ca am lucrat 3 ani la Mc Donalds si intreaba
" DA DE CE AI PLECAT? "
Acuma hai sa fim seriosi o sa stau la Mc pe viata nu?

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Faptul ca ai lucrat 3 ani undeva este un avantaj, nu dezavantaj. Probabil aplici in locuri de rahat, sau nu stii sa vorbesti la interviuri si din cauza asta nu te accepta. Mai incearca. Trebuie sa pui in valoare abilitatile pe care le-ai invatat in astia 3 ani de munca

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In cv scrii ce vrei tu, dar de ce nu ai trece 3 ani de experiență. Ar fi total în dezavantajul tau. Și ce dacă te întreabă, le răspunzi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Păi, adaugă un răspuns mai ok. Ai plecat pentru dorința de a evolua.
Pe CV poți scrie și că ai fost pilot la NASA ori consilierul lui Obama, dar imediat ce un angajator verifică informațiile și realizează că ai mințit, nu te va mai căuta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca aproape toti ne simtim la fel atunci cand vine vorba de interviuri.Intrebarile astea sunt facute pentru a ne bloca si de fapt nu da nimeni doi bani pe ele.Pe mine ma enerveaza cele legate de loialitate, sau,, De ce vrei acest job?" Aaaa, intotdeauna am fost pasionata de a trai, nu de a muri de foame. Just saying.laughing Iar loialitatea e cat se poate de stupida, deoarece daca vrei asa ceva trebuie sa-ti iei un caine.Eu sunt un simplu angajat care vine pentru salar, nu din compasiune sau alte valori care nu au in general legatura cu o slujba(exista si exceptii, dar ele nu conteaza in discutia de fata).

Poti spune aceeasi idee intr-o alta maniera.Ai plecat deoarece ai simtit nevoia unei schimbari, in completarea unei etape din viata ta, etapa care s-a incheiat, asa cum este si normal.Si ca esti deschis/a spre alte domenii, jobul x fiind reprezentant pentru unul din ele.

Practic, trebuie sa stii sa dai raspunsul pe ocolite, diplomat, si sa ai doza de bla bla la tine.Nu e o rusine ca timp de 1 an nu te-a angajat nimeni.Nu toti beneficiaza de luxul unui oras mare sau de nevoia constanta de forta de munca intr-un domeniu, sau de noroc, pile etc.

| Frank51 a răspuns:

Despre ce angajatori este vorba?

| Emma30555 a răspuns:

Sunt întrebări standard. Indiferent unde ai fi lucrat, aceleași întrebări ai fi primit

| anonim3247 a răspuns:

O să găsești ceva până la urmă.

| CleanHeart a răspuns:

Eu asta nu înțeleg la angajatori, atâtea întrebări prostești și cer și experiența că am pățit și eu la in interviu și am plecat frumușel pai daca ești tânăr experiența ti-o faci, accepta tânărul și lasa-l să își facă o experiență că ai nevoie de energia lui plus că dacă ai stat 3 ani undeva înseamnă că ai perseverenta care e o calitate.

| SingleForOne a răspuns:

Mai bine ai spune că ești în proces de dezvoltare profesională unde cauți să-ți dezvolți abilitățile într-un domeniu anume, și în câteva cuvinte un istoric ce te motivează acel domeniu, această dezvoltare. Trebuie să scrii cu mai multă încredere.
P.S.: și eu trec prin astfel de perioade câteodată, acum sunt stabil, dar am pățit de multe ori. Urăsc astfel de oameni, dar n-am ce face, nici tu n-ai ce face, trebuie să te adaptezi. În majoritatea timpului, este o falsitate severă la interviurile de angajare, în CV-uri, scrisori de intenție, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am mers la interviuri și cu vrăjeli trecute prin CV. Multe locuri de muncă pe care le-am avut și nu le-am înșirat, in schimb am scris "diverse servicii ocazionale" in domenii în care mai lucrez eu ocazional. Cred ca este mai ușor sa minți ceva care sa nu lungească interviul prea mult, decât sa stai sa explici lor pentru ce ai plecat din locațiile cutare, de ce ai stat atât de puțin, de ce și iar de ce. Eu spun scurt : am supraviețuit! Mint și eu în CV, de ce sa nu mint? Când ei ca angajatori nu sunt serioși, eu pentru ce sa fiu? Iar câte locuri de munca am avut înainte oricum nu poate verifica nimeni. M-am și angajat cu un astfel de CV, ca fapt divers.

Da, adevărul ca sa nu minți chiar exagerat. laughing sa începi sa zici ca ai fost președintele Turciei sau mai știu eu ce prim-ministru laughing

| Sistemulxxl a răspuns:

Pai aveai experienta la Fast Food. De ce ai plecat?

| Smmo a răspuns:

Nu minti in cv. Intrebarea de ce ai plecat de la ultimul loc de munca este o intrebare standard, nu are cum sa nu ti-o puna. Poti sa pregatesti un raspuns care sa fie in favoarea ta.

| KingOoO a răspuns:

Am vazut intrebarea ta si am fost surprins ca esti intr-o situatie asemanatoare cu a mea.

Nici eu dupa terminarea facultatii si a masterului nu am gasit nicaieri un loc de munca.

Am ajuns sa ma intalnesc cu o fata minunata care m-a invitat la o cafea. Dar a trebuit sa o refuz pentru ca nu aveam $(deloc). Ca un adevarat gentleman trebuia sa platesc eu NORMAL. Dar cu ce?

Singurul loc de munca disponibil era de hamal la Kaufland sau la salubritate RER, eu avand si permis de conducere.

Am ajuns sa lucrez la o firma serioasa, exact unde lucra "taica-meu". Dar, tot din cauza lui a trebuit sa plec. Am fost tras in piept chiar de el.

Dupa ce am plecat de la firma de acolo nu am fost angajat nicaieri o perioada de aproape un an de zile. Pur si simplu nu ma angaja nimeni.

Depuneam CV, unii sunau, altii nu. Mergeam la interviuri si dupa nu ma mai sunau.

Pana la urma am ajuns sa fiu sclav la niste camatari pe 3500 lei pe luna. Acolo "lucrez" acum.

Cam asta este povestea mea. Acum, dupa 2 ani de zile am ceva bani dar nu mai dau de fată. Are tel inchis.
Pacat si acum imi pare rau. Bag***s p*** in ea de viata!

Acum fac 26 de ani.

| suntserios a răspuns (pentru KingOoO):

Poate daca faceai facultatea si materul pe bune ti-ai fi gasit de munca.
Sau poate daca te apucai de o meserie in loc sa piezi timpul cu facultatea doar pentru diploma iar ti-ai fi gasit de munca.