| robandu99 a întrebat:

Buna TPU..am o cunoștiință care de curând a divorțat iar copilul pe care i-l avea cu fostul ei soț ia rămas in custodia lui din cauza ca acesta a făcut o cerere la judecătorie cum ca ea e nebuna si nu poate avea grija de copil.dar după cum o cunosc ia nu iar face nici un rău copilului..si-ar da viața pentru el..si nu e deloc nebuna. exista vreo șansa sa își ia înapoi copilul in custodia ei? deoarece soțul ei nu a spus adevarul in acea cerere.e o mama buna..si nu i-ar face absolut nimic rău copilului. tine la el ca ochii din cap

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Judecatorul a stabilit domiciliul minorului la tata in functie de toate probele din dosar (martori, acte, ancheta psiho-sociala, etc) si nu numai in baza afirmatiei tatalaui privind nebunia, daca aceasta nu a fost dovedita prin acte.
Mama poate solicita stabilirea domiciliului minorului la ea doar dovedind ca are conditii mai bune de ingrijire, crestere si educare decat sotul ei sau ca minorul nu este ingrijit cum trebuie.
De altfel mama ar fi trebuit sa atace hotararea primei instante, in privinta minorului, se putea ataca in 15 zile de la comunicarea hotararii.