| MariaIoana15 a întrebat:

Am o întrebare. Cu cât Timp înainte poti începe școala de șoferi dacă nu ai 18 ani împliniți? Am citit pe net articole care spuneau "cu 3luni inainte", dar erau din 2010 și vreau sa ma asigur ca e corect ceea ce se spune.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa incepi scoala de conducere, cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime, integral, respectiv atat orele de legislatie, cat si cele de conducere. In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."
Pentru categoria B o poti incepe la 17 ani si 9 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot cu 3 luni inainte

| Kinda a răspuns:

Cu 2 luni inainte de a implini 18 ani, dar nu poti sa dai examenul final cu politistul doar dupa ce ai facut 18 ani, dar restul poti sa le faci orele si iesirea din scoala

| Noone09 a răspuns:

Tot 3 luni

| Elena2106 a răspuns:

16 ani si pana la 18 ani nu ai voie sa conduci singur

| suntserios a răspuns (pentru Elena2106):

De unde ai scos-o pe asta? Ca din legislatia rutiera in niciun caz