| RedheadOnTheRun a întrebat:

TPU!

Am o prietena care, dupa absolvirea liceului (acum 2 ani), nu a depus actele pentru inscrierea la AJOFM. A lucrat o vreme fara carte de munca, nu are alte studii si nici nu a luat BAC-ul. Mai nou s-a gandit ca vrea sa se inscrie la AJOFM, dar nu stie daca se mai poate. Cei care stiti, imi puteti spune, daca dorinta ei este posibila, si ce trebuie sa faca pentru a intra in somaj? Am cautat pe net, dar n-am gasit nimic concret.

Dau funda, bineinteles!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si unde ai pomenit de asta in intrebarea ta?
Daca este interesata de cursuri sa mearga la AJOFM si sa se inscrie pentru cautarea unui loc de munca si sa se intereseze de cursuri si va obtine toate informatiile de care are nevoie.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai poate inscrie la AJOFM si sa primeasca somaj ca absolventa, a depasit cu mult termenul.
De asemenea nu primeste somaj daca nu a avut un stagiu de cotizare de cel putin 12 luni in cele 24 de luni anterioare inscrierii la somaj.
Fata de aceste prevederi nu poate obtine indemnizatie de somaj.

| RedheadOnTheRun explică (pentru Ioandelasal):

Ea nu e interesata de indemnizatie ci de cursurile de calificare gratuite...

| RedheadOnTheRun explică (pentru Ioandelasal):

Nu m-am exprimat corect...
Oricum, multumesc de raspuns. Ea se temea ca nu poate beneficia nici de cursuri, odata ce nu s-a inscris la timp.

| Ioandelasal a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

Si unde ai pomenit de asta in intrebarea ta?
Daca este interesata de cursuri sa mearga la AJOFM si sa se inscrie pentru cautarea unui loc de munca si sa se intereseze de cursuri si va obtine toate informatiile de care are nevoie.

| Alexsiatit a răspuns:

Intrarea in somaj draga mea a prietenei tale, din pacate necesita ca ea sa fi lucrat o perioada CU Carte de Munca. Cum era primul ei "job" CU Contract de Munca- perioada nedeterminata- si platea impozitele aferente venitului realizat(inclusiv pentru "somaj"). Solicitarea eliberarii (facerii) unei Carti de Munca noi este obligatia Angajatorului(ca si intocmirea statului de plata, taxe, impozite, etc); Intocmirea si eliberarea Cartii de Munca este obligatia de catre Oficiul de Munca. Doar pierderea unui astfel de loc de munca, din motive intemeiate ale angajatorului (sau incompetenta salariatului) este baza inscrierii solicitarii pentru "somaj". Mentionez ca in prezent (de cativa ani) Cartile de Munca au "iesit din uz", au fost predate angajatilor si sunt tinute acasa la sertar de catre acestia(daca sunt constienti ca acestea vor avea un rol imp. la stabilirea "Punctului de pensie", la TIMPUL potrivit), iar rolul acestora a fost preluat de niste registre speciale de evidente care sunt tinute cu strictete de catre serviciul RUNOS (Personal) si care la incetarea unui Contract de munca(indiferent daca acesta a fost pe perioada nedeterminata sau determinata, are obligatia de-a elibera angajatului o adeverinta oficiala care sa-i ateste perioada de activitate - CU Carte de Munca. bioenergiesienergosugestie(FaceBook)