| cipry73 a întrebat:

Am o problemă urgenta, va rog sa ma ajutați. Eu sunt din Focșani, însă m-am mutat la facultate in urma cu un an. Am inchiriat o garsoniera pe data de 1 octombrie anul trecut foarte aproape de facultate cu 280 euro. Nu am facut contract. Am platit la zi totul. Iar eu am facut o înțelegere sa platesc si pe perioada verii desi nu am stat acolo ca sa fiu sigura cand ma intorc iar la facultate anul 2 sa am un loc stabil unde sa stau. Am platit 840 pe 3 luni de zile + utilitățile și întreținerea la bloc. In aceste 3 luni de zile nu am stat decat cateva zile cand veneam sa plătesc chiria si utilitatile si plecam. Iar acum proprietara ma anunță pe ultima suta de metri cand incep facultățile si preturile sunt duble sa ma mut. Cand am întrebat-o motivul mi-a spus ca vrea ea sa se mute in garsonieră. Mi-a dat ragaz doar de 3 săptămâni să-mi iau lucrurile si sa ma mut. Exista vreo posibilitate sa o dau in judecată sau sa mi se faca dreptate pentru ca eu, impreuna cu parintii mei am convenit cu ea sa stam 3 ani de zile cat imi fac studiile si tocmai de aceea am convenit sa platim inclusiv lunile de vacanță, iar ea ma anunță sa eliberez garsoniera. Va rog frumos sa-mi dati un sfat si sa-mi spuneți ce pot eu sa fac in momentul de față. Mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa te intelegi cu proprietarul si sa-i spui ca, daca nu respecta intelegerea voastra pe 3 ani, o sa-i faci un denunt pentru evaziune fiscala. Nu este legal sau moral dar nici ce-a facut ea nu este legal si nici moral.

4 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Nu, pentru ca nu ai facut contract
Ti-ai luat teapa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E casa omului, face ce vrea cu ea.

Asa merg lucrurile astea, nu stai 3 ani in aceeasi chirie. Mai schimba omul, isi mai ia coleg(a), se muta mai aproape, se muta unde e mai ieftin, mai sta o perioada la camin, etc.

| sweetys a răspuns:

Teapa. Nu mai ai ce sa faci. Asta se intampla cand te zgarcesti la un contract. Poti sa te muti la camin.

| cascadoryes a răspuns:

Nu ai avut contract, nu poti face nimic, ea din punct de vedere legal nu a gresit cu nimic, atata timp cat nu aveati nici un contract incheiat, trebuia sa stii ca te poate da afara oricand.