| N0H4CK a întrebat:

Eu stau de doua luni cu chirie in garsoniera. Contractul l-am semnat pe un an de zile, dar vreau sa plec neaparat. Am voie sa fac asta, sau locatorul ma va obliga sa platesc chiria pe tot anul? Cum se face?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand poti incerca rezolvarea amiabila a problemei si poate proprietarul este de acord.
Daca nu este de acord este necesar sa-i faci o notificare scrisa si un preaviz de 60 de zile si doar aceste 60 de zile trebuie sa le platesti, chiar da pleci la data notificarii. Nu trebuie sa platesti chiria pe tot anul.

| mgtow a răspuns:

Poate sa initieze proces judiciar impotriva ta daca nu platesti tot anul dar nici lui nu-i convine pentru ca pierde timp si poate sa piarda bani daca nu iese in castig. Te prefaci ca ai probleme financiare si nu mai poti sta la el dar daca ti se pare om serios nul minti si te va intelege

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce nu te uiți și tu în contract sa vezi ce scrie dacă tot l ai semnat. De obicei vei pierde garantia

| Lioana a răspuns:

Contractul pe care l-ai semnat trebuie sa prevada in ce conditii se poate renunta la el inainte de termen. Daca nu sunt prevazute penalizari pentru renuntarea inainte de termen atunci doar il anunti pe proprietar din timp ca vrei sa pleci.

| Mad1 a răspuns:

Nu este nici o problema, doar anunta proprietarul cu 2 saptamani o luna inainte