| Maricristin1 a întrebat:

Bună. Acum 3 luni am inchiriat un apartament intr-o casa din Bucuresti in care sunt 3 apartamente, in unul din ele locuind proprietara. In primele luni am platit chiria si intretinerea si proprietara nu mi-a aratat facturile dar nu i le-am cerut desi m-au deranjat zecile de observatii pe saptamana pentru chestiile marunte. In ultimele 2 luni i-am cerut facturile si a renuntat violent, cum ca nu o "comand eu in casa ei" si multe altele. As vrea sa gasesc niste legi in care sa se mentioneze faptul ca proprietarul e obligat sa imi arate facturile si sa se comporte decent cu chiriasul, adica obligatiile lui. Ma puteți ajuta? Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca stai cu chirie „la mica intelegere" nu ai ce sa-i faci.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista lege care sa oblige pe propietara unei case sa-ti arate tie factura ei de gaze, apa sau alte utilitati, fiindca nu are aceasta obligatie fata de chirias.

Daca ai facut contract LEGAL semnat si inregistrat la ANAF, poti merge sa-i faci reclamatie, daca contractul nu este decat verbal sau la mica intelegere cu propietara, nu ai cum sa o actionezi legal si nici sa-i ceri ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai contract inregistrat la anaf? Daca da o poti da in judecata pe baza contractului.

dar pe baza "m-au deranjat zecile de observatii pe saptamana pentru chestiile marunte" nu mai bine te muti tu?

| Maricristin1 explică:

Hei, multumesc pentru raspunsul tau prompt, am inteles ceva de genul insa nu vad cum finctioneaza legal o astfel de casa, ma interesează sa citesc o lege ceva inainte sa ma mut plus ca are o atitudine nepoliticoasa. O seara frumoasa!

| Maricristin1 explică:

Mulțumesc pentru raspunsul tau!

| Maricristin1 explică (pentru Maricristin1):

Foarte dragut ca mi-ai raspuns asa repede. Eu caut sincer daca exista vreo lege legata de chestiile astea happy

| anonim3247 a răspuns (pentru Maricristin1):

Legal scrie aici ce trebuie să știi dar nu aplică proprietarii

| Maricristin1 explică (pentru anonim3247):

Multumesc!