| AlbNegru040602 a întrebat:

Bună TPU!
Am o singura întrebare, pot sa ma declar șomer fără indemnizație dacă sunt la seral? Am o oferta de muncă, ca să înțelegeți scopul întrebării.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu indeplinesti conditiile nu esti somer. Poti fi doar o persoana in cautare de munca si pentru asta te poti inscrie la AJOFM, chiar daca esti la seral. Eu am facut liceul la seral in timp ce munceam.

| AlbNegru040602 explică (pentru Ioandelasal):

Știu ca pot sa ma angajez cat timp sunt la seral, de ce nu sunt sigur e dacă pot sa ma declar șomer fără indemnizație cat timp sunt la seral, pentru ca teoretic atâta timp cât am studii active nu pot sa ma declar șomer, dar nu știu de seral, pana la urma asta e scopul seralului, sa pot sa lucrez în timp ce îl fac, plus ca e "fără frecventa" Nicăieri nu specifica nimic de seral și șomajul fără indemnizație pe pagina oficiala ANOFM. Eu as avea nevoie de șomajul fără indemnizație pentru avantajele pe care mi le conferă atât mie cât și angajatorului

| AlbNegru040602 explică (pentru Ioandelasal):

Mai exact, nu sunt interesat de acele cursuri, o sa fiu șomer fără indemnizație pentru maxim 3 zile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlbNegru040602):

Forma de seral este cu frecventa si ti-am spus ca nu te poti declara somer.

| Catrice a răspuns:

Șomer ești numai cand iei șomaj.

| AlbNegru040602 explică (pentru Catrice):

Șomer fără indemnizație, în asa fel încât sa am dreptul la cursuri, și în asa fel încât angajatorul sa ma scoată din șomaj și sa nu plătească anumite taxe. Poți sa fi și șomer fără sa iei bani de la stat, de asta e șomer fara indemnizație.

| Digikey a răspuns:

Se depune dosarul prin e-mail la ANOFM din orasul tau, eventual le poti da si un telefon sa le ceri informatii.
Daca esti la seral teoretic esti somer.
Trebuie sa te inregistrezi pentru ca angajatorul sa beneficieze de niste drepturi.