| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Bună ziua, sunt șomer fără indemnizație de șomaj, și vreau să fac niște cusuri în cadrul ANOFM, dar de asemenea sunt și elev la liceul cu frecvență redusă.
Și acolo mi s-a spus că nu pot pentru că sunt la liceu, cu toate că liceul acesta e cu frecvență redusă, o lună pe semestru, peste2 săptămâni termin primul semestru.
Deci așa este? Unde spune legea că nu pot beneficia de cursuri oferite de șomaj dacă sunt elev?

3 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu mai esti considerat somer daca esti intr-o forma de invatamint.
Condiţii de participare la cursurile de formare profesională pentru absolvenţi:
http://www.anofm.ro/node/3394
Dar in varianta cu plata, probabil ai putea sa le urmezi.

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Dar dacă sunt cursuri cu fonduri europene? Pot participa la ele?

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Petre_Dragos_1998):

Nu stiu, dar nu cred, pentru ca nu mai esti somer. Intreaba inca o data la ei, care sunt tote variantele.