| WarpAcustic a întrebat:

Bună TPU, am primit o înștiințare de executare silită pentru neplata unui telefon mobil luat cu abonament de la Telekom anul trecut pe care l-am pierdut tot atunci.Am vrut să opresc abonamentul și au zis că nu se mai poate. Eu sunt pensionat pe caz de boală psihic grad 2 și nu știu ce trebuie făcut. Poate sa vină cu poliția și s- mi confiște trotineta și telefonul mobil? Sau nu astea? In rest nimic. Dacă vreau sa iau bani din vreo banca nu-mi da, zice ca bolnavii psihici nu sunt eligibili, dar abonamente pe care sa le semnez eu se pot face? Am primit înștiințarea că s-a declanșat executarea silita împotriva mea și a fost judecat cazul la tribunal fara că eu sa știu ceva, nu trebuia să mă cheme și pe mine? Ce trebuie sa fac? Mulțumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| adryang78 a răspuns:

Astfel de cazuri se judecă în lipsă, nu era necesar să te cheme. Înainte de asta precis ai primit niște notificări acasă, pe care, probabil, le-ai ignorat.
Nu poți face nimic, plătești ce ai de plătit, plus cheltuielile executorului. În hotărârea pe care ai primit-o ai numele și datele de contact ale executorului, sună-l și stabilește cu el cea mai bună metodă de plată.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca a fost vorba de incuviintarea executarii silite, aceasta se face fara citarea partilor, in baza contractului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te a pus sa faci abonament la Telekom sa iei telefon de la ei cine? Tu, acum trebuie sa il platesti cumva pe ei nu îi intereseaza ca ai probleme psihice sau ca esti nebun, nebun ai fost cand ai luat telefonul de la ei, stiai ca trebuie platit ce daca l ai pierdut, asta nu este treaba lor ca esti tu zapacit, o sa iti puna poprire pe pensie numai iei nimic pana nu achiti datoria catre Telekom.