Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna seara,

In noiembrie 2015 am primit o instiintare de executare silita din partea unei firme de executori, pe baza unui card de credit contactat de mama acum multi ani. Cand a murit, era cu toate ratele la zi.Mama mea este decedata din ianuarie 2007, ultima rata a fost platita in decembrie 2006.
Problema este ca nu stiam nimic de acel credit, am aflat ulterior de el. Eu sunt singurul mostenitor.
Instiintarea este adresata mamei mele, nu mie. In aceste conditii, ma pot trezi ca sunt executat asupra bunurilor mostenite?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai treaba pentru ca persoana decedata nu poate sa dea averile doar daca le ia fortat, unica chestie e daca ai masina sau apartament pe numele ei du-te imediat si schimbale pe numele tau in acte asa nu mai au ce sa confiste

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Noul cod civil prevede: "Creditorul isi va recupera ce i se datoreaza valorificand bunurile celui decedat, fara sa conteze in mana cui ajung.
Libertatea acceptarii mostenirii Art. 1.106
Nimeni nu poate fi obligat sa accepte o mostenire ce i se cuvine.
Acceptarea mostenirii de catre creditori Art. 1.107
Creditorii succesibilului pot accepta mostenirea, pe cale oblica, in limita indestularii creantei lor.
Efectele acceptarii Art. 1.114
(1) Acceptarea consolideaza transmisiunea mostenirii realizata de plin drept la data decesului.
(2) Mostenitorii legali si legatarii universali sau cu titlu universal raspund pentru datoriile si sarcinile mostenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proportional cu cota fiecaruia.
Deci, da! Te poti trezi cu bunurile executate silit.

| untu a răspuns:

Cauta actele mamei tale si chitantele mamei tale ca arata-i dovezile ca au fost achitate la zi tot si nu mai ai nici o datorie! Ei incearca sa profite de pe urma decesului mamei tale!

| raluk27 a răspuns:

Pai prezinta chitanta si fa dovada ca ultima rata a fost achitata in luna decembrie 2006 si nu o sa mai ai probleme cu nicio executare silita.
Daca succesiunea a fost dezbatuta si tu ai ramas singurul mostenitor acceptant, raspunzi cu bunurile mostenite si pentru pasivul succesoral (datorii).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, succesiunea a fost facuta?!

| fit22 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna, da a fost facuta

| Peridava a răspuns:

Daca ai acceptat mostenirea, da, poti fi executat silit.
La data decesului era cu ratele la zi. Dar, inteleg ca nu a fost achitat integral creditul. La suma restanta s-au mai aunat si dobinzile, penalizarile...
Fa un drum la Banca si lamureste-te.

| gigite a răspuns:

Suma poate... este prescrisa dupa trei ani de neplata a vreunei sume/rate din restanta!