| g2012 a întrebat:

Am semnat un contract de munca in data de 21.01. 20013 pe o perioada de 3luni cu posibilitate de prelungire in anumite conditii! Asi vrea sa stiu daca pot beneficia de o adeverinta pentru a merge la medic in conditiile de mai sus intrucat mai sunt de serviciu peste 3 zile si nu pot sa intreb la contabilitate pana atunci!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te daca esti asigurata.
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.
Daca esti asigurata atunci poti beneficia de adeverinta.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Da,daca firma ta este la zi cu plata contributiilor la CAS. Daca nu apari ca platitor in sistemul medical, atunci o sa te trimita la firma sa ceri o adeverinta prin care sa demonstreze ca au virat banii pentru tine la CAS.

| g2012 explică (pentru Elianna):

Este o firma destul de mare si serioasa nu am auzit ca ar fi avut probleme colegii mei! dar fiind inca noua nu stiam daca beneficiez de acest lucru

| ioanionel a răspuns:

Asigurat in sistemul medical apari doar dupa depunerea declaratiei 112 de catre firma angajatoare pe luna ianuarie termen de depunere este data 25 a luni urmatoare, deci 25 februarie. http://declaratia112.wgz.ro

| doc69 a răspuns:

Da poti solicita o astfel de adeverinta in interiorul perioadei de contract