| JH a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o curiozitate. Din ce am vazut la stiri daca un pieton se angajeaza in traversarea strazii in mod neregulamentar si eu, ca sofer il lovesc si il omor de ce sunt cercetat penal? Adica am vazut la stiri ca un om a traversat strada neregulamentar, si un sofer care circula perfect regulamentar l-a lovit si l-a omorat.si au zis ca e cercetat penal. de ce? si risca puscarie? i se anuleaza permisu? nu cred ca ar fi drept sa i se ia permisu nici macar 30 de zile.ca omu saracu nu are nici o vina ca ala a trecut aiurea. da. cum zice legea? Funda

Răspuns Câştigător
| negru30 a răspuns:

" la evitarea oricarui pericol " - asa spune legea - daca a circulat cu viteza normala nu i se intampla nimic - totul este ok

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este normal sa fie CERCETAT penal, din moment ce a existat o victima. Asta nu inseamna insa aproape nimic, daca intr-adevar nu este vinovat de producerea accidentului, atunci dosarul de cercetare penala se va solutiona cu "neinceperea urmaririi penale". Pana la finalizare, permisul se retine la dosar, insa soferul primeste o dovada de retinere cu drept de circulatie, care se prelungeste lunar pana la finalizarea dosarului.
Daca se constata vinovatia soferului, abia atunci se incepe urmarirea penala, urmand ca sentinta sa fie pronuntata de instanta, nu de politist sau de procuratura.

| mgtow a răspuns:

Da in cel mai rau caz intra la puscarie pentru ca in Romania daca nu dai spaga esti mortus. Am mai auzit eu de la Ioandelasal (omul ala le stie bine pe toate legate de lege) chiar daca ai face accident cu masina fara sa vrei ciocnind alt autovehicul si cineva din pasageri moare risca de la 1 pana la 3 ani de inchisoare, Doamne si daca ai ramane fara frane provocand accident esti tras la barlog asta e nesimtire curata.

| boogdan91 a răspuns:

E cercetat penal pentru ca e vorba de viata unui om. In a cerceta si a condamna e o diferenta.

| JH explică:

Da Spetsnaz da una e ca faci accident fara sa vrei.si alta e ca trece ala pe unde vrea "muschii lui" si u ramai fara carnet sau si mai rau, la puscarie aiurea

| Golanul_Catalin_1989 a răspuns:

De evitarea unui obstacol ai auzit?

| CataBebe a răspuns:

Buna. Cand spune ca te cerceteaza se refera la faptul ca vor sa stie exact daca ai avut limita de viteza admisa. Daca ai avut cu 10, 20 km mai mult din start tu esti vinovat laughing) pentru ca in localitate daca ai 50 la ora, indiferent ce si cum e ca daca franezi putin pana la cel putin 35 incetinesti plus ca si la 50 la ora slabe sanse sa omori un om happy