| aDEeLAa a întrebat:

Buna,TPU! Am si eu o intrebare.Am cumparat o garsoniera si nu inteleg ce inseamna,, ...precum si dreptul de coproprietate fortata si perpetua,in cota indiviza,asupra tuturor partilor din imobil, care prin natura sau destinatia lor sunt in folosinta comuna a tuturor coproprietarilor imobilului." fraza extrasa din contractul pe care l-am semnat...Stie,cineva ce presupune aceasta?,, dreptul de coproprietate fortata si perpetua"?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai cota parte a zonelor comune: uscatorie, scari, acoperis, subsol, etc si nu poate fi inlaturata prin forta.

| aDEeLAa explică (pentru Salontanul):

Da? asta presupune,, dreptul de coproprietate fortata si perpetua''?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul de coproprietate fortata si perpetua inseamna ca esti proprietar in comun cu altii si nu poti iesi din indiviziune in nici un fel iar coproprietatea este pe o perioada indefinita, respectiv pana instrainezi garsoniera.

| aDEeLAa explică (pentru Ioandelasal):

Proprietar in comun cu altii doar la zonele comune nu? Nu si la garsoniera?

| Ioandelasal a răspuns (pentru aDEeLAa):

Bineinteles, garsoniera este proprietate exclusiva a ta. De altfel se specifica expres ca este coproprietate numai asupra partilor in folosinta comuna.