| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare, daca cineva are copil si este divortat, copilul are 5 ani, dar doreste sa ii dea un apartament se poate pune o clauza speciala sa nu poata vinde apartamentul mama copilului?
De exemplu se poate da ca si donatie si la 18 ani sa fie copilul titular de drept, dar nu va vinde neam de neam si macar nu o sa stea prin chirie.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate face o donatie, cu o interdictie de instrainare a apartamentului pana ce copilul va deveni major.

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Se poate lasa ca mostenire cu mentiunea ca nu are voie sa il vanda pana la 18 ani, dar cel mai ok e sa o lamuresti cu un avocat.