| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Buna TPU! Am si eu o intrebare.
Urmeaza sa am cununia civila si vreau sa stiu daca atunci cand imi voi schimba buletinul o sa trebuiasca sa ma trec pe adresa prietenului meu. Nu poate fiecare sa ramana la adresa lui? Doar numele vreau sa mi-l schimb, noi stam cu chirie si el are adresa de la parintii lui si eu de la cea a parintilor mei. Si as vrea sa raman asa pe adresa mea. Se poate? Sau trebuie obligatoriu sa ma trec pe adresa lui?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Cand te casatoresti, unul dintre soti poate lua numele celuilalt (nu e obligatoriu ca sotia sa ia numele sotului), pot avea ambele nume, sau isi pot pastra numele avut inainte. Asta trebuie specificat dinainte, nu vreau sa vorbesc prostii, dar parca in momentul cand se depun actele la primarie/starea civila. Daca nu iti schimbi numele, nu trebuie sa-ti schimbi cartea de identitate. Daca iti schimbi numele, trebuie sa iti schimbi buletinul, dar iti poti pastra adresa fara nici o problema.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti poti pastra adresa pe care o ai acum, nu este nici o problema. Dar vei da de gandit viitorului sot si viitorilor socri.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca vei avea cununia civila, el nu va mai fii prietenul tau ci sotul tau si va trebuii sa-ti schimbi numele si adresa, acolo unde veti locui impreuna, in termen de 15 zile.

https://www.libertatea.ro/......ile-386540

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Violleta2022):

"va trebuii sa-ti schimbi numele si adresa"

nu va trebuii
Doar dacă vrei. Doar dacă așa conveniți.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramai pe ce adresa vrei tu

| Freya1 a răspuns:

Puteti trece amândoi pe adresa alor tai.Din cate stiu proaspeții căsătoriți trebuie sa aiba aceias adresa.

| darrio2007 a răspuns (pentru Freya1):

Nu e obligatoriu.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Nu trebuie nici sa aiba acelasi nume, nici aceeasi adresa.

| AndreeaWTS a răspuns:

Dacă iei numele soțului (nu e obligatoriu) atunci ești obligată să-ți schimbi buletinul. Și permisul de conducere.
Dar îți poți păstra domiciliul.
Legal, nu e obligatoriu ca soțul și soția să aibă acelaș domiciliu pe buletin.

| Saiko93 a răspuns:

Divorteaza happy cel mai bine