| AuricaMircica155 a întrebat:

Buna TPU.
Am o intrebare legata de cununia civila.
Daca vreau sa pastrez numele meu de fata, fara sa unim numele se poate?
Nu as vrea sa iau numele lui si as vrea sa păstrez numele meu. Se poate?

9 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Da, se poate.

| mi25 a răspuns:

Poti sa o faci in secret, dar iti trebuie doi martori.

| CIaudiu a răspuns:

Dap, poti. Poate chiar si el sa treaca pe numele tau.

| AuricaMircica155 explică (pentru CIaudiu):

Si poate fiiecare pe numele lui? Imi trebuie doar certificatul de căsătorie. Dar am vrea sa facem pe ascuns

| CIaudiu a răspuns (pentru AuricaMircica155):

Da. Poti si asa, am specificat asta deja in prima afirmatie.

| Daz01 a răspuns:

Da, se poate. Codul civil prevede că soții pot conveni asupra numelui pe care-l vor purta după căsătorie.

| Jade20 a răspuns:

Ce o sa faci cand o sa ai un copil? O sa fie pe numele tau sau al lui?

| mi25 a răspuns (pentru Jade20):

Fetei ii trebuie doar certificatul de casatorie, nu si copii. laughing

| Loser2020 a răspuns:

La cununia civila, în legătură cu numele, ai 3 variante.
1 Iei numele băiatului( va numiți amândoi cum îl cheamă pe el)
2 Ramai cu numele tău(iar el de asemenea e obligat sa ia numele tău)
3 Combinați numele amândurora( se scrie cu liniuta între ele ex: Prigoana-Lupu)
Alta situație nu exista (sa rămână fiecare cu numele lui de familie)