| corina1234554321 a întrebat:

Buna TPU! Urmează sa facem cununia civila și as avea o intrebare: dacă eu sunt din județul HD și el e din TM, pot doar eu sa îmi schimb buletinul (pentru ca trec pe numele lui, dar pe aceeași adresa de HD) sau trebuie și el sa își schimbe buletinul pe același județ? Și ce acte sunt necesare pentru cununia civila?
Mulțumesc!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca el se muta la tine in HD, trebuie sa-l iei in spatiu. Trebuie sa isi schimbe CI pe noua adresa. Nu ai spus unde va mutati.
Daca tu te muti la el, trebuie sa schimbi CI pentru ca iei numele lui de familie si iti schimbi adresa.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Nu e necesar sa iti schimbi buletinul daca te muti in alt oras. Poti obtine eventual o viza de flotant, daca ai nevoie de anumite servicii publice in orasul respectiv.

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Si unde este scrisa noua adresa? Nu in CI?

| Violleta2022 a răspuns:

Buletinul il poti schimba in judetul unde veti avea locuinta amandoi.
Barbatul nu trebuie sa-si schimbe buletinul daca nu-i expirat si nici nu-si schimba numele.
Tu in schimb trebuie sa-l schimbi fiindca treci pe numelelui si te-ai casatorit, totodata trebuie facuta si mutatia la el, in termen de 15 zile maxim, dupa casatorie.

Acte necesare sunt:
- buletinul vechi- in original
- certificatul tau de nastere - in original si copie
- Certificat de casatorie - in original si copie
- Propietarul casei unde vei locuii cu actul de propietate al casei si buletinul, in original si copie - sa fie prezent cu tine la servicul de Evidenta a Populatiei - ca sa semneze o declaratie ca te ia in spatiul lui de locuit.
- chitanta de 7 lei sau cat mai costa acum (platita la ANAF) pentru noul buletin
- cerere facuta de tine la politie, in care mentioenzi schimbarile dorite (noul nume de familie), noua adrsea samad.

| relian a răspuns:

Pt a te casatori, mergi acolo in orasul unde vreti sa faceti asta si va spun cei de acolo ce acte sunt nevoie.

Referitor la buletin, va schimba doar cel care preia alt nume de familie, in cazul tau, doar tu iti vei schimba buletinul ca ai alt nume de familie.
Adresa o sa fie cea la care duci acte, pentru ca ti se va cere ca cineva, daca tu nu ai casa ta, sa te ia in spatiu.

Acum cu buletin nou, va trebuie cineva de la adresa unde tu locuiesti aia din HD sa mearga sa spuna ca este de acord sa te ia in spatiu, ori daca e casa ta, deja figurezi acolo ca proprietar, mergi si lasi tot adresa aia.

Deci se poate sa ai in noul buletin adresa veche, sau actuala.

| Holiday a răspuns:

Da, va trebui sa iti schimbi C.I. deoarece iti schimbi numele. Da, iti poti pastra vechea adresa din C.I. El nu trebuie sa schimbe nimic. Nu este absolut nicio problema daca sotii nu au aceeasi adresa in C.I.

| Holiday a răspuns:

"- cerere facuta de tine la politie, in care mentioenzi schimbarile dorite (noul nume de familie), noua adrsea samad."

Sa-i spuna careva habaucii asteia ca C.I. nu se mai face la Politie de 20 de ani, sau asa ceva.

| Ka0ru a răspuns:

Pai cred ca depinde daca il iei in spatiu, altfel nu vad de ce ar trebui sa isi schimbe si el buletinul. Si referitor la acte, cel mai bine mergeti si intrebati la starea civila ca sa stiti exact. Casa de piatra!

| Sabina_Andreea_1994 a răspuns:

Tu va trebui sa iti schimbi buletinul pentru ca iti schimbii numele si el isi schimba buletinul ca il iei in spatiu si isi schimba adresa. Deci da amandoi vil schimbati.