| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am un salar de 9, 5 milioane si in mana vad 7 milioane la somaj cati bani as lua am 2 ani vechime

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai primi suma de 375 lei lunar, pe timp de 6 luni.

| mczacky a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sigur nu iau mai mult? si doar pe 6 luni nu ma speria

| Ioandelasal a răspuns (pentru mczacky):

Este asa cum iti ti-am spus.
Iti redau prevederile L.76/2002:
„ART.39.(1)Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a)6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b)9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c)12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2)Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a)75% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b)suma prevăzută la lit.a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3)Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a)3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b)5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c)7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d)10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani."
Indicatorul social de referinta este de 500 lei si 75% din acesta este 375 lei.
Deoarece nu ai stagiu de cotizare (vechime in munca) de cel putin 3 ani nu mai primesti nimic in plus.

12 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca depinde de jobul pe care il ai.

| mczacky a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu nu depinde pe aia nu o intereseaza unde ai lucrat tu si ce ai muls la viata ta

| OoBunnyoO a răspuns (pentru mczacky):

Ma refer la locul de munca, in unele profesii este posibil ca vechimea sa conteze mai mult decat in altele.

| mczacky a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Da ii intereseaza vechimea dar unde ai muncit nu ii intereseaza

| taken a răspuns:

S-a mai schimbat treba cu somajul, nu mai conteaza vechimea(asa am auzit, nu sunt sigur de ceea ce spun, oricum ai vechime foarte putina).
Cred ca iei sub 5 milioane.4 - 4, 5.
Vaca aia de la Berlin ne reguleaza.''Romania inca nu a aliniat preturile cu UE''.Dar salariile cand dracu s-o ia le aliniem?

| mczacky a răspuns (pentru taken):

Ar fi bun sa iau 4 sau macar 5 milioane sa scap de rata mama ei

| taken a răspuns (pentru mczacky):

Vezi ca dureaza pana iei prima data.Iti va veni pe doua luni.
Baga dosarul cat mai repede.

| mczacky a răspuns (pentru taken):

Asta stiam

| MisFit20 a răspuns:

Cred ca 75% din salariu.

| mczacky a răspuns (pentru MisFit20):

Sincer nu le am cu procentele ai putea sa ma ajuti