| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Ca sa poti lua un copilaș în plasament, trebuie sa ai și baie? Ma refer asta pentru o casa la tara(unde sunt doar dormitoare, sufragerie, bucătărie iarna-vara și curtea cu gradina, +apa ca și utilități +curent. Atât. Din ce am mai citit pe la dgaspc zice doar sa existe condiții (de preparare a hranei, igiena, dormitor pentru copil și pentru ceilalți membrii ai familiei. Eu as fi zis ca dacă zice și de igiena, trebuie sa fie și o baie. Sar totuși, la tara nu toată lumea are baie, si tot este igiena făcută, dar bănuiesc ca pentru a lua un copilaș trebuie sa ai anumite condiții? O părere? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trebuie și baie. Eu am trăit până la 16 ani la oraș în casă fără baie. Ne spălam într-un lighian. Apoi la baia orașului, apoi la Mureș, vara când era cald. Mai era o baltă mai mare, mai adâncă, lângă calea ferată care se umplea uneori cu apă de ploaie. Dar azi este nevoie de baie, cameră de baie.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai atatea camere de ce nu ai si baie?
Pentru voi?
Unde va spalati, in lighean?

| Violleta2022 a răspuns:

Bineintele ca trebuie apa curenta si baie, cerintele sunt clare, tot confortul neeecsar ca sa poti creste un copil in conditii normale.
Nu ai conditii la tara si nu poti sa-i oferi copilului conditiileminin care includ si o abie, nu iei copil in plasamanet, insemnand ca nu-ti permiti de nici unele, deci nu indeplinesti conditiile minine de luare si crestere a unui copil.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine nu mai lua niciun copil nu stii ce boli are si te "trezesti" maaine poimaine cand are el sau ea 18 ani vin parintii lui /ei naturali după el si atunci te lupti prin tribunale sa dovedesti ca ei sunt niste nenorociti si tu i ai oferit copilului o viata de lux, nu poti face copii nu te baga sa i ei in plasament adoptie ca te legi la cap cand nu te doare.

| darrio2007 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca pune problema de baie, crezi ca acel copil va avea o viata de lux? Nicidecum. Mai bine ar renunta la aceasta idee.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru darrio2007):

Nicidecum o viata de lux, insa ce copii din acest sistem duc o viata de lux? Nici în centrele unde sunt și nici unde sunt luați în plasament nu sunt luați de niște familii care o duc foarte bine financiar. În general cei cu vile și case extrem de grandioase au niște joburi care le oferă aceasta viata și un statut la care ei nu o sa renunțe, si nu o sa ajungă sa ia un copil în plasament. Poate extrem de rar se adopta, dar foarte rar de astfel de familii, mai ales la noi în tara unde se merge pe premiza ca nu se poate sa crești copilul altuia. Eu nici intr-un caz nu as dori sa iau în îngrijire un copil pe care sa îl traumatizez sau căruia sa ii ofer un trai sărac, ci o sa ii ofer tot ceea ce o sa pot mai bun, din toate punctele de vedere, și am întrebat astăzi asta, însă o sa aplic pentru acest job dacă s-ar putea spune asa, DUPĂ, ce o sa fiu stabilita în oarecare pct de vedere, casa, baie, dormitor mobilat pentru necesitățile unui copil, și crede ma ca nu sunt un om cu intenții rele. Imi este frica de Dumnezeu, și nu as putea sa nu ii ofer un trai și o viata bună unui copil, daca as putea. Poate nu o sa am ultima fiță de mobila, sau vilă cu etaj și masina de nu știu câte zeci de mii de €, insa cu cât o sa am, o sa dau înainte. Si cred ca cei de la asistenta sociala o sa fie cei ce o sa îmi dea aprobarea, daca sunt sau nu apta, sau dacă o sa îndeplinească condițiile. Eu doar am întrebat acum, de curiozitate. Dar mulțumesc pentru grija. happy