| Ionut659 a întrebat:

TPU cât ar costa un apartament cu o baie,o bucătărie,o sufragerie, 2 dormitoare? În Galați.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa de greu e sa deschizi imobiliare sau olx si sa vezi?

| StrongHeart a răspuns:

60000 cred

| zilog a răspuns:

Pentru ce cer atatia bani pentru niste ziduri
ce iti ofera la schimb? pentru ca tu o sa iti dai viata toata muncind sa iti iei ce!? niste pereti

zile ca ei au dat 2000 euro pe tern 2000 pe cei 4 pereti si inca 1000 pe acte
asa ca cere in instata sa iti ii oblige instanta sa iti dea la un pret acceptabil si instanta va judeca si il va pune pe respectivul dezvoltator imobilar sa iti dea apartamentul cu 12 000 euro nu 70000 euro

am vazut caz real la siaia exact pe spta asta eram in sala de judecata cu ata treaba pe acolo

| johnnny123 a răspuns (pentru zilog):

Tu nu prea intelegi cum functioneaza piata libera, nu-i asa? Cunosti conceptul de cerere si oferta? Orice vanzator are dreptul sa stabileasca preturile la care-si vinde produsele, iar piata decide daca acele preturi sunt corecte sau nu. Daca pretul este prea mare, nu va vinde. Daca pretul este prea mic, va avea multa cerere si-si va permite sa-l creasca. Cu alte cuvinte, piata are mecanisme de auto-reglare.

Intr-o piata libera, nici o instanta nu va impune vreodata unui vanzator pretul pe care trebuie sa-l solicite. Daca ar sta asa lucrurile, economia s-ar bloca imediat.

Ori nu ai inteles despre ce se vorbea in sala de judecata, ori pur si simplu ai inventat povestea, cum ai mai inventat inca vreo suta pe aici...

| Mosotti a răspuns (pentru johnnny123):

Are dreptate zilog, real o casa fara etaj cu 4 camere si tot, daca o faci pe un teren (care nici ala nu trebuie sa fie prea scump) nu costa mai mult de un 20000 maxim (nu 2000 cum zice initiatorul) cu tot ce-i trebuie, nu se explica asa preturi mari, pana la urma, e speculatie, si ma mir cum de cererea a pus botul la asa preturi, ca aici e problema, de ce lumea proasta s-a scremut sa dea 60000 pe un apartament cand nu face atata, ca daca ziceau in masa "nu luam daca nu dai la 30000", sa vedem ce faceau ofertantii? Mai ales ca nu ii dau afara banii din casa pe majoritatea, deci nu ca erau full de bani si nu le-a pasat.

La un calculator inteleg, s-au bagat bani in cercetare, au fost studii, sau un robot sofisticat, dar ca sa faci niste pereti nu e mare lucru.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu m-am legat de estimarile lui legate de costurile de constructie (desi si la acest capitol este complet pe dinafara) ci de aberatia ca o instanta de judecata poate impune unui dezvoltator la ce pret sa-si vanda marfa.

Cat despre "ce-ar face ofertantii daca toata lumea ar refuza in masa sa cumpere", raspunsul este simplu: nu ar mai construi. De ce s-ar chinui sa se ocupe de constructii, sa suporte toate riscurile aferente unei investitii, si apoi sa fie fortati sa vanda la pretul de cost? Iar daca nu s-ar mai construi, cererea ar deveni mult mai mare decat oferta, ceea ce va aduce preturile inapoi sus. Adica ar interveni exact mecanismul de auto-reglare despre care vorbeam inainte, si pe care se pare ca nici tu nu-l intelegi.

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Ar fi o idee de incercat pentru ca dezvoltatorii imobiliari au profit 400%
iar eu am vazut cu ochii mei ceva incredibil
la care nici macar nu as fi putut sa ma gandesc vreo data
nici macar nu as fi putut sa imi imaginez ca exista posibilitatea sa il dai in judecata pe un particular care cere preturi exagerate pe un produs
si instata sa se bage si sa ii impuna sa aiba un profit mult mai mivc

stati linistiti ca nu la lasat pe dezvoltator fara profit dar nu la mai lasat sa castige fară număr fără număr
{ ȘI MAI ALES DACĂ PLĂTEȘTI TU DINAINTE TIMBRUL SAU TAXA DE JUDECATĂ ce se mai plătește pe acolo
sa nu aibe la ce să te oblige sa mai plătești in cazul in care pierzi procesul pentru că tu le-ai plătit imprealabil
gen maxim 100 lei te costă toată distracția asta )

Va spun sincer nici măcar eu care m-ați văzut că bat câmpii în mod profesional nu am putut să îmi imaginez că în democrație ar ptuea să se bage o instanță peste un particular să îi impună să aibă un profit mai mic!
Acesta este soluția pe care vreau să o propăvăduiesc să ii dați în judecată pe toti ce ce vând blocuri noi și să cereți instanței să vă dea un preț normal înașa fel în caât să câșțige și cel ce a făcut blocul acolo un 8000 euro profit / apartament dar să vă luați și voi apartamentul în total cu 12 000 euro
pentru ca un asemena ghetou cativa pereti de ciment nu costa mare lucru ceea ce iti dau ei propiruzis de banii pe car tu ii dai nu sunt materiale si munca de mai mult de 8000 euro sa zicem asa in total!
si pentru ce sa iti vinzi sufletul diavolului ca sa muncesti o viata ca sa achiti niste pereti de beton
cand mai ajungi sa te bucuri de ei!

| Mosotti a răspuns (pentru johnnny123):

Aaa, pai corect, nu putea instanta sa impuna pretul de vanzare, e absurd.

Nu am zis la pretul de cost sa vanda, dar nici asa cu marja asa mare de profit, merge si cu mai putin, si nu construiesc ei? Ok, construieste statul, si i-a spart, asa ar trebui.
Statul sa concureze cu ei, si asa se mai regleaza treaba.
Am inteles aia cu autoreglarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de zona. Pot incepe de la 45000€ si pot ajunge la 70000€. Consideram ca apartamentul are 3 camere (nu conteaza cum ti le aranjezi tu dupa aceea)