| Daryusxz a întrebat:

Care este diferenta dintre un drum National, Judetean, Comunal si Local?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

O sa caut sa-ti explic.
Drumul national este un drum care face legatura intre mai multe zone ale tarii. Sunt artere principale de circulatie. Sunt intretinute de Directia Generala de Drumuri si Poduri din ministerul transportului.
Drumurile judetene, de regula sunt drumuri de interes judetean, care folosesc la legaturi rutiere in judet. Sunt si drumuri interjudetene. Drumurile judetene sunt in intretinerea administratiei judeului.
Idem cele comunale, dar se refera doar la comuna, fac legatura intre sate.
Cele locale se refera in special la cele din orase, municipii. Pot fi si in unele in sate.
Mai sunt si cele europene, autostrazile.
Apropos: bornele kilometrice sunt colorate: verzi cele europene, rosu cele natonale, albastre cele judetene, galbene cele comunale. Cele locale nu au borne kilometrice.
Sper ca este multumitor raspunsul.

2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde la ce diferente te referi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E super simplu. Drumul local se intinde la nivelul unei localitati, cel comunal la nivelul unei comune, cel judetean la nivelul unui judet si cel national in intreaga tara.