| yoyoalecs a întrebat:

Care sunt drepturile naturale ale omului?

Răspuns Câştigător
| ღAnonimღ a răspuns:

Tocmai am invatat la cultura civica.sunt foarte multe... uite cateva:
-dreptul de a invata/munca
-dreptul la o judecata dreapta(adica sa nu fii inchis pe nedrept)
-dreptul de a-si exprima gandurile/ideile/sentimeentele
-dreptul la libertate
-dreptul de a protesta
-dreptul la fericire
-dreptul la fraternitate
-dreptul la egalitate
Prima data drepturile omului au fost mentionate abia in secolul XVIII(18) i.Hr(inainte de Hristos), in "Codul lui Hammurabi". Apoi in anul 1215 in Anglia in "Magna Charta Libertatum". Apoi in anul 1679, tot in Anglia, in"Habeas Corpus Act". Apoi in 1789 in Franta in "Declaratia drepturilor omului si cetateanului"...si mai sunt multe de spus.
p.s: sper ca te-am ajutathappy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Google stie, tu stii?

| ஐღArinaღஐ a răspuns:

Uite aici un site cu informatii:D http://portalulsindical.ro/......ale-omului

| Scorbut a răspuns:

Sunt 2 :
Dreptul la viata
Dreptul la libertate happy

| Devii a răspuns:

Buna!
Drepturile naturale ale omului sunt cele cu care te neasti pe care le dobandesti din clipa in care te-ai nascut.

Sper ca te-am ajutat.
Funda? happy