| Lng_Eli_1996 a întrebat:

ce poate pati un profesor daca nu vrea sa-mi motiveze absentele? adica eu am adus scutire de la medic dar nu vrea sa mi le motiveze. Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pateste absolut nimic, nu profesorul are dreptul sa motiveze absentele.
Conform Regulamentului de organizare si functionare a unitatilor scolare din invatamantul preuniversitar, citez:
" ART.94.(1) Absenţele datorate îmbolnăvirii elevilor, bolilor contagioase din familie sau altor cazuri de forţă majoră, dovedite cu acte legale, sunt considerate motivate.
(2)Motivarea absenţelor se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) adeverinţă eliberată de medicul cabinetului şcolar sau de medicul de familie şi avizată de medicul şcolar (dacă există);
b) adeverinţă/certificat medical eliberată/eliberat de unitatea sanitară, în cazul în care elevul a fost internat în spital, avizată/avizat de medicul şcolar (dacă există);
c) cererea scrisă a părintelui/tutorelui legal al elevului, adresată directorului unităţii de învăţământ şi aprobată de acesta în urma consultării cu dirigintele/ învăţătorul clasei.
(3)Motivarea absenţelor se face de către învăţător sau diriginte, în ziua prezentării actelor justificative.
(4) În cazul elevilor minori, părintele/tutorele legal are obligaţia de a prezenta personal dirigintelui actele justificative pentru absenţele copilului său.
(5) Actele pe baza cărora se face
motivarea absenţelor vor fi prezentate în termen de maximum 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi vor fi păstrate de către învăţător/diriginte pe tot parcursul anului şcolar.
(6) Toate adeverinţele medicale trebuie să aibă viza cabinetului care are în evidenţă fişele medicale/ carnetele de sănătate ale elevilor.
(7) Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (5) atrage, de regulă, declararea absenţelor ca nemotivate.
(8) La cererea scrisă a unităţilor de învăţământ în care este organizat învăţământ sportiv sau a structurilor naţionale sportive, directorul poate aproba motivarea absenţelor
elevilor care participă la cantonamente şi la competiţii de nivel local, naţional şi internaţional, cu condiţia recuperării materiei, în vederea încheierii situaţiei şcolare."

| KodrutZ a răspuns:

Daca e profesorul de romana, cred si eu ca nu vrea. P.S. Absentele din ce imi aduc eu aminte le motiveaza dirigintele. Ai adus cumva scutire de la medic data pe ochi frumo$i ca aveai nu stiu ce si intre timp te-ai intilnit cu profu' in timp ce fugeai pe-afara sau ceva de genul?

| stlucian a răspuns:

Are el ceva dar diriginta/ele se ocupa cu astea nu? Daca scutirea e valabila de ce sa-ti faci griji? Bafta thumbs up

| Peaches a răspuns:

Profesorul nu poate contesta actul medical. Dirigintele este cel care motiveaza absentele (cu b nu cu p) in baza unui document valabil.

| IonutStefan96 a răspuns:

Absentele trebui sa ti le motiveze diriginta!