| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Conform legislatiei din tara noastra, ce vechime trebuie sa ai in munca pentru a putea beneficia de pensie? Iar daca nu implinesti anii corespunzatori, ce se intampla, ce alternative sunt? Si cum se procedeaza cu cartea de munca si cu contractele de la fiecare loc de munca pentru a putea fi adaugati la vechime? Multumesc tare mult! Sper ca nu am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Vârstele standard de pensionare şi stagiul minim de cotizare sunt stabilite prin lege în funcţie de sexul, luna şi anul naşterii persoanei. Acestea sunt detaliate în Anexa nr. 5 la Legea nr. 263/2010.

Deasemenea, noul portal www.cnpp.ro dispune de o aplicaţia "Cand ma pot pensiona?" care oferă date cu caracter informativ cu privire la data pensionării. (https://www.cnpp.ro/web/10180/218).

Poti afla raspunsuri la intrebarile tale si citind aici : https://www.cnpp.ro/stagii-de-cotizare

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Chiar dacă colegul ți-a răspuns frumos mai sus, până ajungi tu la pensie (vreo patru'j-de-ani?) nimic nu va fi valabil deci...