| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Buna TPU!
Cu cat timp inainte de a expira buletinul, pot depune cererea de eliberare a CI?
Trebuie sa imi reinoiesc buletinul inainte de a expira cu ceva timp, dar nu stiu procedura

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti solicita preschimbarea cartii de identitate cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii CI actuale, conform art.19, alin.(3) din OUG 97/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."