| Andreas33 a întrebat:

Salut!
Daca eu fac 18 ani in decembrie 2022 iar cartea mea de identitate expira in decembrie 2023, trebuie schimbata cand fac 18 ani sau cand expira? Daca schimb buletinul, trebuie sa reinoiesc viza de flotant?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Preschimbarea CI se face atunci cand expira, cu exceptia cazului ca faci schimbari in datele personale. Depunerea actelor pentru preschimbare se face cu cel putin 15 zile inainte de data expirarii.
La fel si o noua viza de flotant se obtine la data expirarii celei actuale, cu exceptia cazului ca schimbi resedinta.

| marazitino a răspuns:

Nu trebuie nimic e valabila si demonstreaza varsta pana in termenul expirarii
Ca expira in 23 nu-ti spune nimic sau crezi ca omeni care se ocupa de documente nu sau ghindit la asa caz?