| Beniamin_Ghetes_1995 a întrebat:

Buna TPU: Daca mi-a fost suspendat permisul auto cat.B pentru 30 de zile, si circul cu masina in timpul suspendarii, care este pedeapsa pentru conducerea unui vehicul cu permisul suspendat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.335, alin.2 din Codul penal, citez:
"(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Looool, pe langa ca ai ramas fara permis aparent l-ai luat si pe spaga ca altfel ar fi trebuit sa stii treburile astea si anume ca este infractiune sa conduci cu permisul suspendat si poti face pana la 3 ani inchisoare.