| Petr43Bzroz a întrebat:

de ce este mai bine sa scape un vinovat decat sa fie pedepsit un nevinovat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt cateva motive:
-uneori pedeapsa este ireversibila (pedeapsa cu moartea, inchisoarea cu executare);
-pedeapsa poate atrage oprobriul asupra celui condamnat, chiar pe nedrept;
-pedeapsa poate aduce grave atingeri unor drepturi fundamentale - dreptul la viata, la propria imagine, la demnitate etc;
-s-ar incalca principiul "in dubio pro reo" (dubiile sunt in favoarea raufacatorului). Numai bine!

| Petr43Bzroz explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca ar fi liber acel vinovat nu va comite mai multe fapte rele?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petr43Bzroz):

Poate da, poate nu, depinde de persoana fiecaruia, antecedente, imprejurari, etc. Un recidivist este aproape sigur ca va continua, un infractor primar aproape sigur ca nu. Cel care va continua va sfarsi prin a fi condamnat. Numai bine!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru ca acel nevinovat ai putea fi tu.

| harciog a răspuns:

Macar si asa tot mi se pare enorm de mult mai corect pentru ce maxima timpita a debitat Hitler;"Decit sa scape un vinovat mai bine sa moara 1000 de nevinovati".Ia si judeca acum.

| Artemis94 a răspuns:

Pentru ca asa e logic si normal, cum ar fi daca cineva ar face o crima si altcineva ar fi pedepsit in locul criminalului? Iti dai seama ce ar fi in lume?