| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce a fost executat Jesus? Ca Pilat nu l-a gasit vinovat. Si cum sa execute un om nevinovat?

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru un paria agitator ca Isus, romanii n-ar fi facut proces in fata prefectului, ci l-ar fi condamnat direct la moarte pentru insurectie (fara proces, a se numi regele evreilor era insurectie).

| ania a răspuns:

Pilat s- a prins ca din invidie l-au dat liderii religiosi evrei in mainile lui si a fost cat de cat impresionat de El, de aceea i- a si pus intrebari filozofice dar dorinta de a fi pe placul publicului a fost prea mare incat sa- pese de consideremte de vinovatie, nevinovatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauza: ne-a iubit prea mult și a vrut să ne răscumpere din moarte;

Pretextul religios: a afirmat, pe bună dreptate, că este Fiul Lui Dumnezeu;

Pretextul politic: a afirmat, din nou pe bună dreptate, că este Împăratul iudeilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S a pus presiune pe Pilat ca sa faca asta in cele din urma, toti din politica acelor vremuri doreau moartea lui Isus

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Evanghelistii nu aveau de unde sti ce a discutat Pilat cu Isus in secret.

2. Pilat nu se sfia sa omoare nevinovati, era un om crud, sangeros, nedrept, comitea multe abuzuri.

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Pentru ca a fost pus sub presiune de oamenii care strigau sa il rastigneasca.

Răspuns utilizator avertizat
| PreaDistinsul a răspuns:

A facut blat cu multimea.