| Dioxid a întrebat:

Deci as vrea sa va cer un sfat. Am fost la un majorat cu masina inapoi s-a oferit sa ma aduca un prieten de 19 ani cu mopedu.Pe drum ne-a oprit politia, ne-a facut ecilotesc amandoi curati. El avea atestat si politistul a zis ca nu mai e valabil din ianuarie. Ne-a dus la sectie si am dat declaratii.Eu in calitate de martor. Imi va veni citatie acasa sa ma duc la proces?
Mie nu imi apare nimic in cazier, el nu mai poate face carnet si are o pata pe cazier.
Deci imi vine citatie? Trebuie sa ma duc obligatoriu la proces?
Daca nu merg?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se va ajunge la proces vei fi citat ca martor si va trebui sa te prezinti. Poate ca prietenul va scapa cu o masura administrativa, respectiv amenda de pana la 1.000 lei, totul depinde de procuror.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca va fi un proces si ve fi chemat ca martor este obligat sa te duci, in caz contrar vei fi amendat si in final adus cu de politie cu mandat.

procesul va exista doar daca prietenul tau contesta decizia politiei.

| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns:

Pai ar fi normal ca tu sa primesti citatii si sa mergi la proces penntru ca trebuie sa-i explici judecatorului ce s-a intamplat.
Acum nu stiu pentru ca nu am trecut prin situati de genul