| alexandraionela1234 a întrebat:

Bună seara, am 17 ani, pe data de 10 mai, a trebuit sa ma întâlnesc cu un băiat să imi înapoieze ceva, el a venit cu mașina, m-am urcat la el in mașină, menționez ca era in jur de ora 1 noaptea, după ce am urcat in mașină in spatele nostru a oprit un echipaj de politie, a cerut actele băiatului (el are 20 de ani) și a mărturisit că nu deține permis... Ne-a luat poliția pe amândoi la secție, pe el l-a pus sa sufle in fiola, alcoolemia era 0. După au făcut proces verbal, m-au pus sa semnez ca martor, au spus ca ii vor face dosar penal si le-am dat numerele noastre de telefon si au spus ca ne vor suna pentru următoarea audiere, au spus ca eu am picat la mijloc si ca nu am nicio vină. Am câteva întrebări :
1.Eu de ce trebuie sa mai vin sa semnez din nou ca martor din moment ce am semnat o dată?
2. Eu voi participa in instanță când va fi el judecat?
3.La următoarea audiere, cand trebuie sa semnez din nou ca martor, va fi nevoie si de un părinte?
Menționez ca am 17 ani jumate. Și am menționat ca eu nu știam ca el nu avea permis.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Acum ai semnat ca martor procesul-verbal de contraventie. In cadrul urmaririi penale vei semna declaratia de martor ca respectivul a declarat ca nu are permis de conducere si tu nu stiai.
2.Da, daca vei fi citat, desi n-ar fi cazul daca faptasul a recunoscut, incheie un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul si acordul este confirmat de instanta.
3.Fiind minor va trebui sa fii asistat de un parinte sau de un avocat atunci cand vei da declaratia de martor, atat in urmarirea penala, cat si in instanta.

| darrio2007 a răspuns:

Ioandelasal ti-a raspuns cel mai corect.
Dar ce drk căutai, ca fată, la ora aia pe stradă?

| alexandraionela1234 explică (pentru darrio2007):

Ai mei nu ma lasă să ies ziua?‍♀️, asa ca am ieșit eu noaptea

| darrio2007 a răspuns (pentru alexandraionela1234):

Iesi noaptea fara sa stie ei, bineinteles.
La ce reiese din intrebarile tale, le dau dreptate.

| alexandraionela1234 explică (pentru darrio2007):

Ok, nu ți-a cerut nimeni părerea?

| darrio2007 a răspuns (pentru alexandraionela1234):

Ai cerut parerea tuturor din moment ce ai postat aici. Este dreptul meu sa-ti raspund.
Te-a deranjat doar ca te-am criticat.
Sa spunem ca te-ar fi agresat, intr-un mod sau altul, tot asa mi-ai fi raspuns?
P.S. Semnul intrebarii se pune daca intrebi ceva.
Tu nu pari sa intrebi in acest comentariu.

| alexandraionela1234 explică (pentru darrio2007):

Este dreptul tau sa răspunzi la ce am întrebat, nu să-ți dai cu părerea la întrebările anterioare. Si cu semnul întrebării este o problema din aplicație. Și nu ești atât de important încât sa ma deranjeze critica ta love?

| darrio2007 a răspuns (pentru alexandraionela1234):

Problema este de nepricepere, nu din aplicatie. Dar nu asta conteaza.

| Ronnix a răspuns:

1) Poate fi necesar sa semnezi din nou ca martor pentru a confirma declaratia initiala sau pentru alte aspecte ale cazului.
2) Este posibil sa fii chemata sa depui marturie in instanta, dar depinde de cum se dezvolta cazul si de ce este necesar pentru a ajuta la solutionarea cazului.
3) Este posibil sa fie necesar ca un parinte sau tutore sa fie prezent si sa semneze documente daca esti minora. Contacteaza politia sau avocatul tau pentru mai multe informatii.

| sierra1 a răspuns:

1 așa e cu martorii
2 da
3 probabil da, nu strică să știe și ai tăi pe unde umbli la 1 noaptea