| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Eu sunt inscrisa la scoala de soferi si vineri am sala. Acum o luna am dat-o prima data si nu am reusit sa o iau(emotiile foarte mari si am avut intrebari pe care, intr-adevar, nu le-am stiut). Eu am facut chestionare dintr-o carte de legislatie(care contine intrebari pe capitole + 11 teste finale), de pe scoalarutiera.ro si de pe drpciv si le iau cu 26 puncte. Pentru cei care ati dat deja sala, intrebarile sunt exact ca pe cele 2 site-uri, adica la fel formulate iar raspunsurile in aceeasi ordine? Plus ca nu stiu cum sa scap de emotii, ma panichez si ma blochez, chiar si acum dupa o luna, eu fiind si o fire anxioasa(imi e teama ca acasa le fac perfect si la examen sa nu le pic). Niste sfaturi? Sper ca nu am gresit categoria. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te-ai pregatit bine o sa reusesti, probabil ai fost prea emotiva sau te-ai grabit.
Intrebarile pot fi aceleasi, ca si raspunsurile corecte, dar raspunsurile nu sunt puse mereu in aceeasi ordine.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata LEGILATIA rutiera din scoarta in scoarta, ca acolo scrie tot si poti rezolva fara probleme toate cele 300 de intrebari.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uita-ti spun ca s-au schimbat recent cateva legi si s-ar putea sa-ti pice intrebari si din ele.

| DovleacTurbat a răspuns:

" răspunsuri și întrebări în aceeași ordine?" -Vrei sa le înveți mecanic?
Învață legislația și învaț-o logic nu mecanic, citește cartea, fă întrebările din carte, dă-ti întrebări singura. Când am dat eu, era super ok aplicația scoalarutiera, aveau și explicații. Atunci când greșești întrebarea, uită-te peste explicații și gândește de ce ai ales tu greșit și de ce e corectă varianta cealaltă.
Că dacă "înveți" ca un robotel nu vei înțelege nimic, te vei ghida după "ah, la imaginea asta răspunsul corect era B, ah aici la indicatorul ăsta era C" - când îl vei avea in dreapta pe agentul examinator, nu-ți vor mai apărea variantele de răspuns pe parbrizul mașinii, atunci trebuie sa aplici logica jocului de trafic pe care *teoretic* ai învățat-o.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Intrebarile sunt fix alea de pe siteuri, dar nu in aceeasi ordine.
Nu vad de ce ar conta asta avand in vedere ca le ai invatat poate ai tu scheme cu grile, manevre sau alte vrajeli de astea)))
Invata le pe cele de pe scoalarutiera perfect si crede ma ca o sa faci maximum de puncte.
Eu am facut 24 de puncte in 15 min cu ajutorul siteului scoalarutiera, si doar 24 de puncte fiindca una a fost cu legislatie si a doua variante semanau izbitor si culmea erau amandoua, neatentie.Bafta!