| MaxAgrotehnic a întrebat:

Imi poate spune cineva daca se poate inmatricula o autoutilitara de stingere a incendilor pe primarie. Mentionez ca aceasta va fi folosita NUMAI in caz de incendii pe teritoriul comunei ca prim ajutor.
Cea mai apropiata unitate de pompieri este la cca 25 km.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Autoutilitara nu se poate inregistra la primarie, trebuie inmatriculata. In acest sens sunt prevederile Ordinului MAI nr. 1501/2006 privind inmatricularea si inregistrarea, citez:
"ART.23.(1) Se înregistreazã de cãtre consiliile locale numai mopedele, tractoarele care nu se supun înmatriculãrii, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrãri de construcţii, agricole, forestiere, care pãstreazã caracteristicile de bazã ale unui tractor, şi troleibuzele omologate, potrivit legii, de cãtre Regia Autonomã "Registrul Auto Român", precum şi tramvaiele, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrãri de construcţii, agricole, forestiere, care nu pãstreazã caracteristicile de bazã ale unui tractor, şi vehiculele cu tracţiune animalã."

regis
| regis a răspuns:

Desi intr-o acceptiune mai lejera ar putea fi considerata chiar si utilaj autopropulsat necesar in lucrari de constructii, agricole si forestiere, nu cred ca ar fi o problema nici inmatricularea ei la Politie, cu atat mai mult cu cat este scutita de la plata timbrului de mediu.