| forever4u a întrebat:

Buna TPU..imi povestea o prietena ca verisoara ei avea 16 ani si a plecat de acasa cu iubitul ei,iar cand parintii au aflat,au chemat politia, dar fata de 16 ani a dat declaratie ca nimeni nu a obligat-o si ca a plecat de buna voie. Am inteles ca sa emis o noua lege pentru asta, si de aceea politia nu i-a facut nimic baiatului acela(el avea 21 de ani). Este adevarat ca se poate intampla asa?
Va rog,vreau sa fiti sinceri. Si sa nu imi spuneti ca cine ar face asa ceva de la varsta aceea,ca si eu,si voi, ati auzit intamplari de la prietenii ca desi sunt impreuna de la 16 ani,fie casatoriti,fie nu, tot au ramas impreuna atatia ani si se inteleg foarte bine. Va rog mult.

Răspuns Câştigător
| AlexEduard232 a răspuns:

Daca a declarat ca a mers cu el de buna voie atunci nimeni nu-i poate face absolut nimic baiatului'e ca si cum 2 persoane se plimba pe strada...

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Am auzit de cupluri de genul, insa mai slabut cu plecatul de-acasa. Daca pleci de acasa la 16 ani cu "iubitul" cu 5 ani mai in virsta inseamna ca fie te maninca a naibii de tare pe undeva, fie parintii tai te-au maltratat si vrei sa scapi cu orice pret, fie efectiv esti proasta. Sint foarte sincer. La 16 ani nu pleci de-acasa sa iti innebunesti parintii ca apoi sa vii cu coada intre picioare cind "iubitul" gaseste alta prospatura si iti da eject, iar tu ramii pe strazi. Desigur, se poate si ca "iubitul" sa iti dea sansa sa il ajuti sa faceti bani impreuna - 1-2 clienti pe zi nu e asa de mult, daca chiar il iubesti cu adevarat!

| Zenithf a răspuns:

Legea se refera la minorii sub 15 ani, sau in cazul abuzului de autoritate (cand cel care se culca cu un minor este tutore, profesor sau in orice pozitie de autoritate deasupra minorului), merge pana la 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 16 ani nu are niciun drept sa dea nicio declaratie. Parintii pot sa o aduca cu forta, legal, acasa pana la 18 ani. atat timp cat e minora nu are niciun drept in fata parintilor

| sofisis a răspuns:

Legea e data in sensul ca daca e acuzat baiatul de viol sau intretinere de relatii cu un minor si minorul declara ca nu a fost silit, e posibil ca cel acuzat sa nu fie pedepsit. DAR in cazul plecarii de acasa, parintii pot obliga minorul sa se intoarca si sa-l acuze pe cel de 21 de privare de libertate, manipulare si comportament sexual neadecvat cu un minor. Deci nu cred ca scapa ala bine mersi doar pentru ca a zis ea ca a plecat de buna voie.
Exista un motiv pentru care minorii au persoane tutelare, care raspund in numele lor si anume ca minorul nu poate avea judecata si responsabilitate legala. Plus ca se ia in calcul si faptul ca minorii sunt usor de influentat de catre adulti.

| Radu284 a răspuns (pentru sofisis):

[...] si sa-l acuze pe cel de 21 de privare de libertate, manipulare[...]
Cred ca nu intelegi conceptul de sechestrare. Nu exista sechestrare 'de buna voie'. Si in ce lege manipularea este ilegala?

| zahy a răspuns:

Atata timp cat ea va continua scoala iar persoana de 21 ani ii poate oferi un trai decent e totu ok. cam astea sunt cerintele sa nu o traga in jos in societate

| RoIT a răspuns:

Nu are ce sa ii faca.
Daca o obliga da ii deschidea dosar pentru sechiestrare, Dosarul se deschide numai daca partea vatamata depune plangere si a fost tinuta captiva mai mult de 30 min.

| oldchild a răspuns:

Fata este inca minora, ce ai inteles tu cu varsta de 16 ani este ca baiatul nu poate fi acuzat de viol sau corupere de minori, daca fata are minim 16 ani si declara ca nu a fost fortata nu poate fi acuzat de delictele pe care le-am scris mai sus.