| faranume2408 a întrebat:

Hei!
Am o prietena care abia a împlinit 17 ani și ar vrea sa se mute la iubitul ei (el este major)
Însă părinții ei nu sunt de acord.
Daca pleacă de bunavoie la el, poate interveni poliția atata timp cât fata vorbește cu părinții ei, este bine și nu părăsește tara?
Am auzit că se poate da o declarație pe propria răspundere cum că merge la el de bunăvoie, se poate?

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii o pot aduce cu Politia inapoi, daca nu sunt de acord si pot acuza baiatul de seducere si viol, care poate face puscarie.
Sa nu uitam ca parintii au dreturi legale asupra copilului pana la majorat (cand a implinit 18 ani), si probabil vor actiona legea in favoarea lor, punand majorul dupa gratii.

Acum sincera sa fiu, eu ca mama, nu mi-as dori ca fata mea sa plece dupa orice barbat care-i suceste capul, ca la anisorii astia fatuca aia nu are minte nici cat o gaina, dar este sedusa, violata si cine garanteaza ca ala nu o abandoneaza dupa ce se satura de ea?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La cererea părinților poliția poate interveni.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Mai bine spune-i fetei sa astepte inca un an, apoi poate face ce vrea in viata.

| nukeyly a răspuns:

Daca pleacă de bunavoie la el = e alegerea ei, da cu capu si invata, mai face alte probleme in 2 parti
si pe final se intoarce la parinti, teoretic.
Oricum dupa ce se satura de ea ii da un sut in dorso,
ca nimic nu tine vensic, nici macar shimano XTR.

| gabriel2004o a răspuns:

Nu poate
Pana la 18 ani părinții răspund de ea
Și dacă pleacă fără acordul părinților, iubitul poate sa fie acuzat și de răpire(depinde ce plângere fac părinții)
Și chiar nu e bine sa plece de capul ei
Traficul de persoane nu e o glumă

| faranume2408 explică (pentru gabriel2004o):

Nu cred că poate fi acuzat de răpire atâta timp cât fata pleacă singura, nu vine el după ea.

| gabriel2004o a răspuns (pentru faranume2408):

Și adultul nu poate lua copilul de la părinți fără acordul lor
Indiferent cum modifici scuza
Ca dacă părinții fac plângere ca o dispărut copilul iar copilul e găsit la adult, asta se poate considera răpire

Asta e legea

| faranume2408 explică (pentru gabriel2004o):

Pfff, suntem în Italia și ni s-au spus că este posibil sa se facă o declarație pe propria răspundere doar că nu a fost ea persoanal la poliție...

| gabriel2004o a răspuns (pentru faranume2408):

Bună dimineața,
Marea majoritate de pe site sunt români, poate data viitoare nu iti este lene și menționezi asta

Și nu, nu știm cum sta treaba în Italia

| faranume2408 explică (pentru gabriel2004o):

Da. scuzele mele, acum mi-am dat seama

| Holiday a răspuns (pentru gabriel2004o):

"Și nu, nu știm cum sta treaba în Italia"

E la fel si in Romania. Oricum, nu politia decide daca trebuie, sau nu, sa se intoarca acasa. Referitor la acuzatia de rapire, e o imbecilitate, nu se pune problema atata vreme cat ea a mers de buna voie.

| faranume2408 explică (pentru Holiday):

Deci el nu are ce sa pățească, nu?
Iar părinții o pot da "dispărută' dacă fata comunica zilnic cu ei?

| mi25 a răspuns (pentru faranume2408):

@Violleta, ai dreptate in buna parte, dar cu violul ai dat-o in bara.

| Holiday a răspuns (pentru faranume2408):

"Deci el nu are ce sa pățească, nu?"

Nu este contraventie, sau infractiune gazduirea cuiva care a vrut sa plece de acasa, chiar minor fiind.

"Iar părinții o pot da "dispărută' dacă fata comunica zilnic cu ei?"

Ei o pot da disparuta, dar si ce daca? Politia o gaseste, le spune ca a venit de bunavoie si o lasa in pace. Daca le demonstreaza ca i-a anuntat unde este, e chiar posibil sa-i si amendeze pe parinti. Nici nu trebuie sa comunice zilnic cu ei.

| faranume2408 explică (pentru Holiday):

Mulțumesc pentru răspuns!
Știi cumva daca se poate da vreo declarație înainte să plece, precum că pleacă de bunavoie?

| Holiday a răspuns (pentru faranume2408):

Legea din Romania (ca dealtfel si din alte tari), consfinteste foarte clar ca are prioritate "binele minorului" in defavoarea "dorintei parintilor".

| Holiday a răspuns (pentru faranume2408):

Nu exista astfel de declaratie. Cui sa i-o dai?!?

| faranume2408 explică (pentru Holiday):

Mi a spus cineva că se poate da o declarație la poliție?‍♀️

| faranume2408 explică (pentru faranume2408):

Fără "?" s au pus din cauza unui emoticon