| Andwta a întrebat:

In cazul pierderi buletinului ce acte trebuie sa am pentru a imi face altul? Trebuie sa fie persoana care ma ia in spatiu prezenta? Momentan nu in tara si nu pot astepta pana ce vine.

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Eliberarea unui nou act de identitate se face printr-o cerere adresată la ghișeul serviciului public comunitar de evidență a persoanelor de care apartii și însoțită de următoarele documente:
-cererea pentru eliberarea actului de identitate;
-actul de identitate şi cartea de alegător, dacă este cazul;
-certificatul de naştere şi certificatul de căsătorie, după caz, original şi copie;
-certificatul/hotărârea de divorţ, după caz, original şi copie;
-documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu şi, după caz, cel cu care se face dovada adresei de reşedinţă, original şi copie;
-chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (adică tariful de 7 lei ).Nu mai este necesară declararea actului ca pierdut într-un ziar sau la Monitorul Oficial, dar e posibil sa te intrebe de vreo copie a buletinului pierdut ( mai exact ii intereseaza seria si numarul buletinul pierdut).

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cum zice unmioptimid.

| asperger3 a răspuns:

Da. Trebuie sa fie persoana ce te ia in spatiu. In afara de asta vei avea nevoie de cerere tip(gasesti acolo la evidenta populatiei)ceritificatul de nastere(copie si original) si in cazul in care esti minor/a cu parintii divortati ai nevoie de hotararea originala in copie si in original