| Aanndrreeii a întrebat:

Buna TPU

In decembrie 2015 mi s-a intocmit un proces verbal pentru furt cu prejudiciu recuperat. Am fost dupa 3 saptamani din propria initiativa la sectia de politie sa intreb ce s-a intamplat in legatura cu acest caz.
Acolo m-au cautat in baza de date si nu aveam nici un dosar penal sau altceva
Mi s-a luat un nr de telefon si au spus ca o sa ma contacteze in caz de afla ceva.
De atunci a trecut un an si nu am primit nici telefon nici citatie.

Pana acum nu am avut nici macar o amenda la politie, e posibil sa 'dispara' acest caz?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Posibil ca partea vatamata sa-si fi retras plangerea. Chiar politistul care s-a ocupat de caz s-ar putea sa ii fi sugerat asta avand in vedere ca si-a recuperat prejudiciul si ala sa fi fost de acord cu asta. Oricum, cu cazierul tau imaculat, cu recunoasterea faptei, cu faptul ca prejudiciul a fost recuperat total si ca probabil era unul mic, cu niste cenusa in cap pe care ti-o puneai ai fi luat maxim cateva luni cu suspendare si era mai mare daraua decat ocaua.
Daca partile se impaca si partea vatamata isi retrage plangerea in cazuri din astea nu se mai incepe urmarirea penala si cazul e inchis.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur ca n-a fost nici un "caz", acel proces-verbal de care spui n-a fost inregistrat in evidentele politiei, pentru a nu creste numarul infractiunilor, mai ales ca preudiciul a fost recuperat si cred ca nici nu a fost mare. Asa fiind poti sta linistit, nu o sa mai fie nici o problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca cel prejudiciat si-a retras plangerea in urma recuperarii bunului furat, Politia nu mai are caz de urmarit!

| cristimihailov a răspuns:

Procesul verbal nu a ajuns la politie. Asa ca nu prea ai ce cauta pe acolo.