| BlackNinja a întrebat:

Buna TPU.In legatura cu siteul eMAG,am auzit ca,daca ai cumparat un produs(un telefon), poti sa il returnezi in 10 zile.Intrebarea mea este daca e gratis aceasta returnare sau trebuie platita.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Inainte de expirarea perioadei de retragere, Consumatorul are dreptul de a se retrage din prezentul contract, fara a fi nevoit sa justifice decizia de retragere si fara a suporta alte costuri decat cele prevazute la art.13 alin.(3) si art.14 din O.U.G Nr.34/2014, in termen de 14 zile incepand de la ziua in care intra in posesia fizica a produsului. Cheltuielile de returnare sunt suportate de consumator." - SURSA :
http://www.emag.ro/info/dreptul-la-retragere

"Serviciul ‘’ 30 de zile drept de retur’’ este valabil atat pentru persoanele fizice cat si pentru persoanele juridice ce au achizitionat produse de la eMAG.ro (Dante International SA). Pentru a beneficia de acest serviciu trebuie sa completezi formularul de retur, cel tarziu in a 30-a zi calendaristica de la data ridicarii/primirii produsului. Formularele completate dupa 30 zile calendaristice nu sunt luate in considerare.

Returul produselor se poate face personal, la unul din Showroom-urile eMAG sau prin serviciul de curierat agreat, Fan Courier. Produsele din categoria Electrocasnice Mari se pot returna doar sigilate si doar prin curierul agreat. In cazul returului prin curier, costurile de transport sunt suportate de catre cumparator si vor fi scazute din valoarea ce trebuie returnata. Vezi aici formularul pentru calculul transportului.

Serviciul ‘’ 30 de zile drept de retur’’ nu afecteaza in nici un fel drepturile legale de retur in 10 zile in cazul comertului la distanta. Vezi aici mai multe detalii despre renuntarea la cumparare.
Produsele achizitionate impreuna cu servicii Vodafone pot fi returnate in maximum 14 zile calendaristice de la data achizitiei.
Nota: Daca returul a fost refuzat pentru unul dintre motivele enumerate mai sus, daca ai expediat produsul fara a obtine in prealabil numar de retur sau l-ai expediat prin alt serviciu de curierat decat cel agreat, transportul inapoi va fi suportat de tine." - SURSA :
http://www.emag.ro/info/30-de-zile-drept-de-retur

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 34/2014 termenul de retragere dintr-un contract la distanta este de 14 zile. In acest termen trebuie restituit produsul si comunicat comerciantului, cu suportarea taxei de restituire. Aceasta nu se suporta daca magazinul nu ti-a comunicat ca se suporta.

| Flaviucu a răspuns:

Nu e gratis, trebuie sa platesti si cred ca accept doar curier.

| StefanChriss a răspuns:

Uita-te ca trebuie sa fie metionate pe site detaliile de genul asta la produsul respectiv.

| NimeniSiAtat a răspuns:

Nu platesti nimic, ei iti dau banii inapoi pentru produsul respectiv.

| Elly94sweet a răspuns:

Da cred ca e gratis. daca nu ti-a placut telefonul cred ca poti sa-l dai inapoi...nu stiu sigur.