| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Întrebarea mea este dacă o persoana are voie sa pună poze cu copilul meu pe Facebook fără acordul meu?
Si dacă nu, ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Ronnix a răspuns:

Nu, nu are voie sa puna poze fara acordul tau.
Daca copilul are sub 13 ani, poti raporta poza dand click pe urmatorul link: https://www.facebook.com/help/contact/144059062408922
Daca copilul are intre 13 si 17 ani, va trebui sa vorbesti cu copilul si EL va trebui sa faca raport la urmatoarea adresa: https://www.facebook.com/help/327689333983073

Pozele raportate (cu succes!) or sa fie inlaturate de pe platforma Facebook in cel mai scurt timp.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are. Reclami la Fb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu are, trimiți mesaj la Facebook, îi scrii să le șteargă sau mergi la poliție

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu are voie. Și în primul rând are nevoie de acordul copilului. Iar dacă copilul este prea mic ca să își poată da acordul, automat postarea pozelor lui pe net este exclusă.
Ai putea să te duci să depui plângere la poliție, sau dacă e cineva cunoscut, să iei legături cu el și să îi spui să șteargă imaginile.