| Catallllliiiinnn a întrebat:

După cum știți, un elev nu are voie sa părăsească perimetrul unității de învățământ doar dacă este însoțit de părinte / cu foaie de la directoare samd.
Întrebarea mea este: Tutorele poate sa se duca cu copilul la directoare pentru a își da acordul ca copilul sa iasă oricând din școala?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, tutorele legal care detine Procura Notariala legala, poate sa-ti reprezinte parintii, in toate cazurile, inclusiv la scoala.

| Alexuţ02 a răspuns:

Nu cred că mai ține nimeni cont de astea în ziua de azi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexuţ02):

Da, sa o crezi tu. Si daca copchilul ala e calcat de o masina, cine crezi ca e raspunzator?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Normal că nu sunt de acord, nu am spus că trebuie lăsat liber, doad că în general nu mai ține nimeni cont de reguli, nu am spus că nu trebuie ținut cont laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexuţ02):

Astia de la institutiile statului, functionarimea care poate fi trasa usor la raspundere - inclusiv profesorii, cam tin...

| Alexuţ02 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

În cazul ăsta mă bucur, ar fi cazul să mai ținem și noi cont de reguli, uită te câte se întâmplă, persoane care nu știu reguli de circulație, copii care sunt victime la bullying online / real, ș.a.m.d happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexuţ02):

Legat de regulile de circulatie... don't get me started. Vad numai idioti in toate partile din punctul asta de vedere. sad

| Alexuţ02 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dacă stai liniștit în spate și privești cum se taie benzile, sau cum se claxonează că i-a tăiat calea, e destul de amuzant laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexuţ02):

Eu stau linistit ca pieton, dar vad si de-astia din categorii ostracizate care sunt debili. De exemplu ieri, la o trecere semaforizata din centrul Iasului, un biciclist statea sa treaca. Cum se face verde, boul se urca pe bicla si da-i pe trecere ca un bo$$. Si dupa aia mai zice ca ia uite ce parere are lumea despre astia pe doua roti...

| Alexuţ02 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exact, eu ca șofer detest pietonii care nu se asigură, pățesc să se arunce pe trecere și să se uite n partea cealaltă în loc să se uite spre sensul care trebuie. așa și bicicliștii, am văzut și eu destui.

Am ajuns la părerea că dacă pietonii nu și respecta regula lor de a se asigura, nici eu să nu mai respect regula să i aștept până când traversează până la capăt, pentru că m-am săturat de oameni cu o gândire proastă ca și cei de mai sus

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexuţ02):

Buba e ca poti ramane fara permis din cauza unui debil de-asta. Eu uneori fac semn masinilor sa treaca ca sa nu se opreasca cate 3-4 in sir ca sa trec doar eu. Buba e si cand vezi ca vine unul lansat ca la formula 1 si se bazeaza pe asta ca sa nu iti dea prioritate desi te vazuse de la 100 de metri ca deja traversezi...

| Alexuţ02 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, bine că polițiștii, zic de majoritatea nu prea mai țin cont, adică m au și văzut că am făcut asta, cred că au văzut treaba asta de sute de ori, nici ei nu sunt așa stricți, adică dacă ăla aproape a trecut 85% să ți ia permisul, dacă era lângă tine și ai trecut glonț pe lângă el atunci da. iau și ei măsuri.
Îmi place cum gândești, și eu fac așa ca pieton, aștept până îmi dau ei " prioritate ", nu mă grăbesc nicăieri

| Osneros a răspuns:

Interesant, nu știam. Deci dacă termini orele și părinții sunt la serviciu stai în curte până ies ei?