| anonim_4396 a întrebat:

la firma mea, am de gand sa angajez un minor, de 16 ani. Se trece ca vechime jn munca ce lucreaza? ma refer in cartea lui de munca.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte sigur, asa prevede Codul muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti angaja linistit, prin incheierea unui contract individual de munca, minorii de 16 ani se pot angaja singuri. Carnete de munca nu se mai intocmesc din 1.01. 2011, au fost abrogate. CIM trebuie inregistrat in Registrul general de evidenta a salariatilor de la firma ta si comunicat la ITM, inainte de inceperea muncii.

| Sandor12921 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sigur? Adica, el trebuie sa preseze munca fizica, (sa spele autocare)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Sandor12921):

Poate fi prostit mai usor, spunand ca are si spaga de la soferi! laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sandor12921):

Este foarte sigur, asa prevede Codul muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

| Sandor12921 a răspuns:

Stiu ca puteam intreba un avocat, dar acum e seara si m-am gandit sa nu pierd timpul maine