| Emmanu3l a întrebat:

Salut vreau si eu sa stiu daca este adevarat ca nu mai exista Carti de munca.Adica eu am lucrat 3 luni si am sunat acolo si mi s-a spus ca daca am nevoie o adeverinta de vechime dar cartile de munca s-au desfintat.Intreb deoarece persoanele mai in varsta spun ca nu ma pot angaja in alta parte daca nu imi scot cartea de munca de unde am lucrat dar asta nu mai exista.Deci pot fara probleme sa ma angajez in alta parte fara a solicita carte de munca sau adeverinta de vechime?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, carnetele de munca au fost abrogate incepand cu 1.01. 2011. In prezent se incheie doar contracte individuale de munca, acestea se inscriu in Registrul general de evidenta al salariatilor, in format pe hartie si electronic si se comunica la ITM.
Poti solicita adeverinta de vechime, iti poate folosi pe viitor la o eventuala acordare a sporului de vechime in munca.

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Cartile de munca s-au dat acasa, poate are omul nevoie sa arate ceva, si nu se mai completeaza. Dar evidenta se tine direct la inspectorat. Salut.