| almaz a întrebat:

Mă numesc Cornel, am o problemă, sunt absolvent anul acesta, am absolvit liceul (12 clase), am picat la un bac, şi în sesiunea repetată am primit un proces verbal din cauza copiării şi mi-au anulat toate 3 examene, deci în final am rămas cu nimic, cu părere de rău sigur, care este întrebarea mea, mi-aş dori ca să-mi continui studiile în România, sunt cetăţean al RM, aş vrea undeva mai aproape de casă, ca exemplu la Iaşi, cine ştie unde aş putea învăţa mai departe? din documente menţin atestatu de cl.9 şi mai am un certificat care dă dovată că am absolvint 12 clase, si matricula cu toate notele, apropo notele sunt satisfacatoare, adică suficient de bune, aş vrea să-mi continui studiile nu pe baza la atestatu de cl.9 dar pe baza la liceu, îmi pare rău că am învăţat 3 ani la liceu şi în zădar, poate este ceva, cine ştie, vă rog foarte mult să mă informaţi, von sfat ceva, mulţumesc frumos pentru răspunsuri anticipat! pe curînd, pa-pa!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Fara a avea o diploma de bacalaureat, poti urma o scoala postliceala.In Romania, exista scoli postliceale de stat si scoli postliceale particulare.Ar trebui sa mergi la una din misiunile diplomatice ale Romaniei din Chisinau, Balti, Cahul sau Ungheni pentru a te informa daca, fara diploma de bac, poti urma o scoala postliceala ca bursier al statului roman --- daca da, intreaba care sunt acele scoli.

Pe internet, ti-am gasit cateva scoli postliceale din Iasi --- studiaza-le in amanunt siteul si contacteaza-i ( telefonic, e-mail), pentru informatii suplimentare.
http://www.feg.ro/ro/scoala_postliceala_feg_iasi/isia.html
http://www.scoalasanitara-iasi.ro/
http://www.spsa.ro/
http://spscantemir.ro/oferta.php
Ultimele doua sunt scoli particualare.

Din judetul Vaslui, descarca "Reteaua scolara" de stat si particulara de aici :http://isj.vs.edu.ro/pagina72.html
Cauta scoli postliceale in Husi, mai aproape de vama Albita --- daca sunt!

| almaz explică (pentru alessia5158):

Multumesc frumos pentru informatii, deja am mai sunat, am mai vb cu unii, am nevoie sa fac echivalarea studiilor in Romania si cred ca in curind plec la Bucuresti sa depun cererea pentru cetatanie romana, inca o data merci frumos p/u ajutor!

| alessia5158 a răspuns (pentru almaz):

Pentru redobandirea cetateniei romane, poti depune actele la sectia consulara a ambasadei Romaniei din Chisinau:http://chisinau.mae.ro/node/264
Succes si numai bine!

| almaz explică (pentru alessia5158):

Dar cum se uita romanii la scolile postliceale? La general cum crezi merita de facut studiile la o scoala postliceala sau nu? adica la finisarea studiilor, peste 3 ani diploma ceea va fi recunoscuta undeva in Romania, sau nu?

p.s; la noi in RM sunt scoli profesionale, asa se numeste, dar acolo invata doar cei care vai de capu lor si nu pot lega 2 cuvinte, care este autoritatea acestor scoli postliceale in Romania?

| alessia5158 a răspuns (pentru almaz):

In Ro, scoala postliceala nu este identica cu scoala profesionala si da, diploma este recunoscuta cu conditia ca respectiva scoala postliceala sa fie acreditata ARACIP(http://www.edu.ro/index.php/articles/c5)
Si apoi, mai toate scolile postliceale isi sfatuiesc elevii sa persevereze pentru a-si lua bacul.
In Ro. dupa absolvirea clasei a 8-a, elevii pot opta pentru invatamantul liceal sau pentru invatamantul profesional(scoala profesionala). Pregatirea intr-o scoala profesionala dureaza 3 ani iar absolventii care promoveaza examenul de certificare profesionala, in cazul in care doresc, pot sa-si continue studiile in clasa a 11-a, invatamant liceal.

p.s. Daca iti doresti o pregatire la nivel universitar in Romania, calea cea mai simpla si mai putin costisitoare pentru tine este sa-ti ei bacul --- fara bacalaureat nu poti fii admis la nicio facultate (nici macar daca ai absolvit o scoala postliceala! ).

| almaz explică (pentru alessia5158):

Daca absolvesti scoala postliceala, la o profesie bunisoara, ca exemplu un manager sau un agent vamal, poti sa intrii in baza diplomei eliberate de instituia postliceala, poti sa te angajezi la unu serviciu bun? diploma respectiva este recunoscuta peste hotare in afara RO sau nu?

| alessia5158 a răspuns (pentru almaz):

In Romania, nu poti sa fii manager fara o diploma universitara, daramite in strainatate!--- si asta, dupa multi ani de experienta.
Reiterez, din nou, sfatul pe care ti l-am dat : calea cea mai scurta si mai convenabila din punct de vedere financiar, este sa-ti dai bacul in tara ta! Fara a avea o diploma de bac nici in Romania nu poti accede la un loc de munca bine platit.