| Anonimusecelmaitaredinparcare a întrebat:

Buna TPU.mi am luat amenda de la RATB si m-au pus sa semnez proces verbal si tot tacamul nu aveam alta scapare pentru ca eram aproape de un sediu de politie si trb sa le dau buletinul...Ce se intampla cu amenda daca nu o platesc? Am 15 ani

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O s-o plateasca parintii. Oricum nu trebuia sa le dai buletinul. Nu sunt organe de politie sau jandarmi. Si ce daca te duceau la politie? Nici acolo n-aveau voie sa te tina. Venea un parinte si te scotea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si, apropo! Parintii pot sa conteste Procesul-Verbal (vezi cum am scris eu?). Minorul nu are drept de semnatura.

| Anonimusecelmaitaredinparcare explică (pentru Salontanul):

Ma duceau la sediul de politie si ma legitimau.ei au dreptul asta.Controlorii mi au spus sa merg la orice statie de bilete cu acel proces si sa platesc 50 de lei in urmatoarele 48 de ore.Eu intrebam ce se intampla daca nu fac asta, vine acasa?

| Salontanul a răspuns (pentru Anonimusecelmaitaredinparcare):

Da. Vine acasa si trebuie sa plateasca parintii. Ti-am scris mai sus. N-ai vazut?

| ywar a răspuns:

Din pacate acesti controlori de bilete se dau cocosi pe gunoi numai cu persoane slabe, neputincioase, batrani, copii.
Am asistat la o faza intr-un autobuz la o scena in care o patrula de copoi RATB-isti intrebau prin autobuz de bilet ori abonament. Si au ajuns si la un barbat care avea peste 2 m si o staura impozanta. Nu era tigan, nu era bataus dar arata foarte bine. S-au facut ca nu-l vad. Nu stiu daca avea bilet. Cred ca nu si-ar fi dorit sa aiba vreo problema cu el... Trage si tu concluzia de aici.
Cat despre amenda. le dai o alta adresa decat cea la care locuiesti si sa-ti trimita "acasa". Eu asa as face, doar ca o trimit acasa tatalui meu pe care nu l-am mai vazut de 7-8 ani si care nu mai locuieste nici la adresa aceea.