| DDCC a întrebat:

Bună TPU!
Nu știu dacă este categoria potrivită pentru întrebare, dar nu știu alt loc unde să postez.
Am niște nelămuriri în privința politicii. Vă spun din start că nu am nicio tangență cu politica, sunt la nivelul 0 în domeniul ăsta și tot ce-mi doresc este să înțeleg unele lucruri. Asta deoarece nu-mi place ideea să aud ba în stânga, ba în dreapta ceva despre politică iar eu să ajung, în cel mai rău caz, să vorbesc în necunoștiință de cauză.
Am înțeles de aici http://www.opinii.md/......lamentara/ că politicienii se bucură de imunitate, și astfel nu pot fi ușor trași la răspundere pentru faptele lor.
Am ascultat de multe ori o melodie de-a lui Omu' gnom referitor la politică și am extras aceste versuri din ea, versuri pe care nu le-am găsit pe internet:
Omu' Gnom - Claritate

Fii atent cum votează ăștia frate
Ei votează pentru că șeful lor de grup votează
Șeful ăla de grup parlamentar decide
La ce se ridică mâna și la ce nu se ridică mâna
Acuma vă imaginați ce-au făcut ăștia acum câțiva ani
S-au votat creșterea pensiilor
Un băiat, de-ăsta, cum ai zis tu, a pus o lege
Și ăla a greșit ordinea legilor și a ridicat mâna
Toți parlamentarii au ridicat mâna în grupul lor parlamentar
S-a creat efectul de turmă și a trecut legea
Au crescut pensiile
A doua zi au dat ordonanță de urgență, în Monitorul Oficial și au retras legea
Stop. Stop. Stop.
În momentul ăsta ne oprim, în momentul ăsta se oprește toată activitatea în România, se deschid toate barurile
Ce meci, nu mai există meci.
Se deschid toate barurile și se discută legea asta
În momentul ăsta se face referendum

Acum întrebarea mea: Știind că nu am habar de politică sunt destul de sigur că-mi va fi foarte ușor să mă pierd în informații dacă este să caut de unul singur. Și aș prefera să primesc niște răspunsuri clarificatoare, dacă se poate. În melodia Claritate se vorbește despre faptul că parlamentarii ar vota la comun, despre legea despre scumpirea pensiilor. Știu doar ceva vag cum că prin 2007 a început criza economică, dar nu știu exact ce și cum, știu doar că a început.
Neștiind unde este cel mai bine să postez întrebarea asta am încercat aici http://forum.softpedia.com/forum/116-poiana-lui-iocan/ și aici www.forumulpolitic.ro/
Dar pe niciunul nu mă lasă să deschid un topic nou. Pe al doilea site nu mă lasă să creez cont nou (primesc mesajul de eroare: Urmatoarele erori au fost gasite Raspunsul la intrebare nu a fost valid, va rugam sa incercati din nou, deși am reintrodus codul captcha de multe ori, și corec, iar răspunsul cu anul l-am păstrat 2016).
Deci mă puteți ajuta voi, cu ceva informații, vă rog?
Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa primesti un raspuns la intrebarea ta ar trebui sa se scrie o carte.
Gasesti destule informatii pe internet despre politica, imunitate parlamentara si pensii.
Si nu este vorba ca s-au "scumpit pemsiile" (de altfel nici nu stiu ce intelegi tu prin "scumpirea pensiilor"), ci de faptul ca parlamentarii si-au votat pensii speciale, nelegate de perioada cat au contribuit pentru pensie, in dispretul celorlalti pensionari.