| Simplegirlbb a întrebat:

patesc ceva cei care nu platesc pensia alimentara? Gen inchisoare... amenzi

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un parinte trebuie sa plateasca de bunavoie, in caz contra trebuie sa fie obligat la plata obligatiei de intretinere (pensia alimentara) printr-o hotarare judecatoreasca.
Daca este obligat prin hotarare judecatoreasca si nu plateste timp de cel putin 3 luni atunci poate fi urmarit penal si apoi condamnat pentru infractiunea de abandon de familie, conform Codului penal, citez:
"ART.378. Abandonul de familie
  (1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
  (5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta."
Daca nu a fost obligat nu poate fi urmarit penal si nici condamnat.
Plangerea prealabila trebuie depusa in termen de maxim 3 luni de la data expirarii perioadei de neplata de 3 luni.

| Anonim297 a răspuns:

Daca,sa spunem ca tatal trebuie sa plateasca pensia alimentara, si nu o plateste, se va ajunge in judecata daca mama depune plangere

| Simplegirlbb explică (pentru Anonim297):

Lipseste putin si se fac 3 luni de cand nu a mai trimis pensia alimentara. Ar trebui sa il dau din nou in judecata?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Da, este abandon familial, asta daca se da in judecata. Daca tatal tau este salariat, mama ta se poate adresa unui executor judecatoresc, daca are o hotarare judecatoreasca in care se prevede acest lucru. Daca nu, o simpla cerere la judecatorie si o plangere la parchet.
Uite ce prevede Codul penal:
Art. 378.
(1) Săvârșirea de către persoana care are obligația legală de întreținere, față de cel îndreptățit la întreținere, a uneia dintre următoarele fapte:
c) neplata, cu rea-credință, timp de 3 luni, a pensiei de întreținere stabilite pe cale judecătorească.
(3) Acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
In cazul tau, daca nu ai 18 ani, persoana vatamata este mama ta.