| Mirris a întrebat:

Buna tpu.Persoanele majore cu pensie de handicap pot beneficia si de ajutor social de la primarie? Si e normal ca sa consume alcool exagerat sa mai beneficieze de acea pensie de handicap? Multumesc

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca da se poate lua daca e si cu handicam mai sunt si alte persoane care nu muncesc in casa si tot restul...
Nu prea vine nimeni sa il verifice daca consuma alcool sau nu i s-au facut analize, controale sa depistat ca este handicapat ii da pensie ca bea el acasa pensia nu verifica nimeni o dramuieste cum crede

| Mirris explică (pentru Freya1):

Totusi nu mi se pare corect ca acea persoana sa ia pensie de handicap si sa si bea.Nu merita ajutate astfel de persoane.Tin sa specific ca acea persoana a agresat copiii pe motiv ca fac galagie pe drum public.

| Freya1 a răspuns (pentru Mirris):

Crezi ca mai este ceva corect...
Nu vezi ca nebuni umbla nestingheriti pe drum si oamoara oameni si nu ii pasa nimanui nici macar familiei dapoi statului

| Mirris explică (pentru Freya1):

Asa e, totusi eu personal.as vrea sa merg mai departe ca aceasta persoana sa nu mai puna mana pe pensia de handicap deoarece eu personal cred ca nu se merita.Acei bani ar trebui dati la cineva care cu intr-adevar merita.Stii cumva vreun demers in privinta asta? Uneori imi.e frica sa nu se ia si de copiii mei.Pe sora mea(atunci avand 14 ani)a fugarit-o cu o lopata pana la mine si ne-a amenintat ca daca trecem pe langa poarta lui ne vine de hac.Mai ales ca si bea si poate fi un pericol public.

| Freya1 a răspuns (pentru Mirris):

Nu stiu daca poti sa faci vreun demers ca sa nu mai primeasca pensia ca dupa cum se vede chiar nu e intreg la minte si cei de unde vei face plagere iti vor spune ca are dreptul sa isi foloseasca pensia cum vrea atata timp cat nu are copii chinuiti in grija si alte lucruri.Ce poti sa faci e sa depui o plangere la politie si sa ii convingi si pe alti sa faca asta daca este un pericol public si atunci se vor cerceta mai multe chesti...

| Fatamuntilor a răspuns:

Pensia de handicap NU are nicio legatura cu consumul de alcool.
Daca e persoana cu handicap are si deficinta fizica/ pshica nu are voie sa consume alcool, dar asta asta deja este o alta poveste.
Spui ca este o persoana agresiva, poate tot de la boala i se trage.
Tot cea trebuie sa faci e sa ceri ajutor la Politie, eventual la Promarie!