| Mirris a întrebat:

Buna din nou. Daca ai pensie de handicap(pe caz de boala) se poate lua si ajutor social de la primarie?

Răspuns Câştigător
| MajinVegeta a răspuns:

Daca esti pensionat pe caz de boala, da, poti lua si ajutor social ca persoana cu handicap.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu

| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Daca ai deja un ajutor material pentru handicap, nu poti primii si alte ajutoare/pensii.
Va trebuii sa renunti la pensia de handicap daca vrei ajutor social, pe care-l poti primii doar 9 luni de zile.

| doctorandus a răspuns:

Daca pensia (impreuna cu restul veniturilor) este sub baremul maxim pentru a primi ajutor social, se poate, altfel nu.

| relian a răspuns:

De ce nu intrebi la primarie, cel putin stii sigur, pe aici nu stiu cati cunosc legile, asa ca cel mai indicat este sa intrebi la sursa direct.

| Mirris explică (pentru relian):

Buna intrebare.As fi intrebat dar nu prea gasesc pe cineva la primarie la care sa raspunda concret.Ma plimba de la unu la altul sa imi poata da un raspuns.

| relian a răspuns (pentru Mirris):

Cred ca poate primi ajutor social doara daca venitu este sub pragul la care se acorda acest ajutor social.Mi se pare logic sa fie asa.Nu cred ca are a face ca ai pensie sau esti salariat. Ajutoru social este un ajutor suplimental, care se acorda persoanelor care au venituri f mici sau deloc.Acum de la ce suma se acorda, aia trebuie sa intrebi pe cineva la primarie sau la aia care se ocupa cu asa ceva.Sau stiu si eu poti intreba un avocat, vezi si tu ca daca mergi la un avocat prima consutatie este gratuita, deci incearca, sau la un notar, poate ca aia or avea ide, sau macar te pot intruma catre locul unde trebuie.

| alinadianaaa a răspuns:

Daca ai pensie sub 250lei poti sa beneficiezi de ajutor social.

| RAY a răspuns (pentru alinadianaaa):

Ajutor social ai daca nu ai nici un venit

| Mirris explică:

Ray tu ai spus nu, iar Mego123456789 a spus da.Pana la urma cum e?

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Nu se poate da ambele in acelasi timp, daca esti handicapat primesti pensie de boala =ai venit, ajutor social =fara venit

| Cybe3r a răspuns:

Depinde daca ai venitul peste limita in care se da ajutorul nu ei dar daca ai pensia mica poate sa iti aprobe dosarul de ajutor.

| Mego123456789 a răspuns:

Da