| AndreYStaR a întrebat:

Recent mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 90 de zile din dauza depasirii vitezei. Am permisul doar din 12 mai. Pot sa merg sa dau examenul pentru micsorarea perioadei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, deoarece ai permisul de mai putin de 1 an, asa ca il vei putea obtine abia dupa expirarea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, respectiv dupa 9o de zile.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;
  c) în ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsura;
  d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplică sancţiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie."

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Ai calcat pe bec, stai 90 de zile fara permis!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Incepatorii nu au acest privilegiu

| johnnny123 a răspuns:

Ești cu mămăliga pe mașină și te-ai gândit să depășesti cu peste 50km/oră limita legală? Nu-ți strică deloc 3 luni de reflecție, poate chiar îți salvează viața ta sau a altora.

| KronstadtResurrection a răspuns:

In loc de permis, ai merita niste bocanci in cap. Inconstientule!

| doctorAnswer a răspuns:

Bună, Andrei! Trebuia să te gândești la asta înainte să depășești limita de viteză.